فهرست مطالب

سنگ تراورتن چیست?

سنگ تراورتن نوعی سنگ تزئینی است که در دسته سنگ‌های آهکی متخلخل قرار می‌گیرد. این سنگ‌ها در حقیقت از رسوبات چشمه‌های آب گرم به جا مانده‌اند و حفره‌های روی سنگ‌ها نیز ناشی از گازهای محبوس در همین آب‌های گرم هستند.

تنوع رنگی و الگویی بالای سنگ‌های تراورتن آن‌ها را به انتخابی ایده‌‌آل و گسترده برای طراحی نماهای ساختمان‌ها، دیوارها و کف استخرها، کف‌پوش‌ها و سنگ‌فرش‌ها تبدیل کرده است. ضمن این‌که میزان تخلخل و کیفیت سنگ‌ها نیز تنوع بسیاری دارد، دست علاقه‌مندان را برای انتخاب باز گذاشته است.

تاریخچه سنگ‌های تراورتن

بسیاری از ما سنگ‌های تراورتن و به‌ویژه رنگ‌های کرم و کاراملی این سنگ‌ها را با نام سنگ‌های رومی می‌شناسیم. وجه تسمیه این سنگ‌ها به منشا اولیه شناسایی و معرفی آن‌ها برمی‌گردد؛ به روم باستان!

استفاده از سنگ‌های تراورتن در کولوسئوم، نماد روم باستان، آن هم قرن‌ها پیش حاکی از این حقیقت است که رومی‌ها، به عمق تاثیر این سنگ روی زیبایی محیط زندگی خود پی برده بودند.

هرچند که در کشورمان ایران نیز چند سالی است که مورد توجه شدید و جدی طراحان و معماران قرار گرفته‌اند و در بسیاری از شهرها رنگ و روی تازه و جدیدی در اثر استفاده گسترده از سنگ‌های تراورتن به محیط داده‌اند.

اما اینکه مزیت سنگ تراورتن چیست باید گفت ظاهر کلاسیک و زیبایی طبیعی و ذاتی آن باعث شده است تا پس از گذشت سالیان سال از معرفی آن به بازارهای جهانی، هنوز هم علیرغم ظهور رقبای جدید و متنوعی نظیر کامپوزیت‌ها و غیره، هنوز هم به قوت خود بازار را در اختیار داشته باشند. مدرنیته در کنار کلاسیک، ارمغان سنگ‌های تراورتن برای شهرهای ما است.

البته، به مرور زمان طراحی‌های خاصی به سنگ‌های تراورتن داده می‌شود و همه‌روزه، شاهد هنرنمایی‌های جدیدی با استفاده از این سنگ‌ها هستیم.
بسیاری از نماهای ساختمان‌های آمریکایی و آلمانی نیز سال‌هاست که مزین به سنگ‌های تراورتن هستند. آثار لودویک میس فن در روهه (Ludwig Mies Van der Rohe)، طراح بنام آمریکایی — آلمانی که جلوه‌گر زیبایی‌های سنگ‌های تراورتن در هنر شناخته می‌شود، از جمله مثال‌های تاریخی گواهی بر این مدعا است.

سنگ تراورتن ویانا

ویژگی های سنگ تراورتن

تراورتن یک سنگ رسوبی است که بافت آن دارای خلل و فرج می باشد. این سنگ از قابلیت های منحصر بفردی برخوردار است، از این رو از آن هم در نمای بیرونی و هم در طراحی داخلی ساختمان استفاده می شود. دوام و طول عمر این سنگ بسیار بالاست از این رو اکثر سازندگان سعی می کنند عمر مفید ساختمان خود را با انتخاب تراورتن افزایش دهند.

در کشور ایران معادن مختلفی برای استخراج این سنگ وجود دارند که از جمله معروف ترین آنها می توان به تراورتن حاجی آباد، تراورتن عباس آباد و تراورتن آتش کوه اشاره نمود. استالاكتيت و استالاگميت دو نمونه سنگ تراورتن هستند که بافت آنها بسیار زیبا و متخلخل است.

انواع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن حاجی آباد

این محصول دارای رنگ کرم روشن تا شکلاتی بوده و نسبت به سایر تراورتن ها از تخلخل کم تری برخوردار می باشد. همین امر سبب شده تا مقاومت فشاری و ساب پذیری آن بالا رود. این محصول سورت های متفاوتی دارد. سنگ تراورتن حاجی آباد با استفاده از دو روش بی موج و موج دار برش داده می شود و فرآوری های متفاوتی مانند چرمی، تیشه ای و غیره بر روی آن صورت می گیرد.

از این متریال برای نمای بیرونی ساختمان، نمای داخلی، محوطه سازی و ساخت وسایل دکوراتیو استفاده می شود. قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال هرچه سنگ روشن تر و موج و هاله های آن کم تر و منظم تر باشد، قیمت بالاتری دارد. قطر و ضخامت آن نیز می تواند بر قیمت آن تاثیرگذار باشد. فرآوری این محصول از نظر میزان ساب پذیری و برش نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار می باشد.

سنگ تراورتن عباس آباد

این سنگ یکی از بهترین سنگ های تراورتن سفید در ایران و جهان بوده و جزء پرمصرف ترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود. از این محصول بیش تر برای نمای ساختمان استفاده می شود. از ویژگی های این محصول می توان به ساب پذیری بالا و چسبندگی خوب اشاره کرد. سورت بندی این مدل تراورتن با توجه به رنگ و طرح و موج های آن صورت می گیرد.

بعضی از سورت های سنگ تراورتن عباس آباد دارای رگه های مرمر قهوه ای و عسلی است که باعث زیبایی بی اندازه آن می شود. فرآوری این سنگ انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به سنگ تراورتن عباس آباد موج دار و بی موج ساییده، چرمی، سنگ گیوتین عباس آباد و اسلب تراورتن اشاره کرد.
قیمت این سنگ نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرچه رنگ این محصول روشن تر بوده و موج های آن کم تر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

سنگ تراورتن آتش کوه

این مدل که با نام های تراورتن شهاب سنگ، امداد و سفید محلات نیز شناخته می شود، دارای تم سفید بوده و موج های زیبا و منظمی در آن داده می شود. این سنگ دارای ویژگی های منحصر بفرد زیادی است که از جمله می توان به ویژگی های فیزیکی خوب، رنگ روشن و ساب پذیری بالای آن اشاره کرد.

تراورتن آتش کوه نمونه ای از بهترین انواع تراورتن در حال حاضر می باشد. این سنگ دارای سورت های متفاوتی بوده و رگه هایی از رنگ های سیاه و صورتی در آن دیده می شود. در بیش تر موارد از این سنگ برای نمای ساختمان استفاده می شود.

قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال هرچه رنگ آن روشن تر و موج و هاله های آن کم تر و منظم تر باشد، سنگ از قیمت بیش تری برخوردار می باشد.

تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری معمولا در نمای ساختمان استفاده می شود و نمایی بسیار شیک و لوکس ایجاد میکند. از کاربرد های دیگر این سنگ می توان به سنگ پله، سنگ دیوار لابی و … اشاره کرد. این سنگ در رنگ های کرم روشن و شکلات در بازار موجود هستند و از ویژگی های برجسته ی آن می توان به زیبایی سنگ اشاره کرد.

سنگ تراورتن آبگرم محلات

رنگ این نمونه سنگ تراورتن بین زیتونی مایل به کرم و کرم روشن قابل تغییر است. این سنگ به دو صورت موج دار و بی موج در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد که هر دو نمونه این سنگ طرفداران خاص خود را دارد.

سنگ تراورتن تکاب

سنگ تراورتن تکاب در سه رنگ کرم، قهوه ای و مشکی استخراج و به بازار عرضه می شود و یکی از سنگ های پرکاربرد برای نمای ساختمان است. از آنجایی که این سنگ دارای ظاهری جذاب و نقش و نگاری زیباست، اغلب آن را به صورت موج دار در دسترس استفاده کنندگان قرار می دهند.

سنگ تراورتن آنتیک

برای فرآوری این سنگ به صورت آنتیک به دو روش می‌توان عمل کرد. روش اول که به آن روش مکانیکی نیز گفته می‌شود، به کمک یک محفظه و تعدادی ساچمه از جنس سنگ و یا فلز اجرا می‌شود. این نوع آنتیک کاری با قرار دادن سنگ به همراه این ساچمه‌ها در یک محفظه و با چرخش آن حول یک محور تولید می‌شود.روش دیگر استفاده از اسید سولفوریک است که باعث خوردگی و ایجاد حالت آنتیک در آن می‌شود.

سنگ تراورتن چرمی

با وجود این‌که سنگ‌های تراورتن دارای منشا طبیعی هستند، اما شناسایی، استخراج، فرآوری و آماده‌سازی آن‌ها برای استفاده در ساختمان طبیعتا نیازمند یک سری کارها است. اولین کار برش‌کاری این سنگ‌ها است که می‌تواند به دو صورت انجام بگیرد:

 • برش‌کاری عمود بر لایه‌بندی (Veincut)

 • برش‌کاری به موازات لایه‌بندی (Crosscut)

پس از این مرحله مهم‌ترین مرحله فینیشینگ یا پرداخت سنگ در سنگبری است. نحوه فینیشینگ نهایی سطح رویی سنگ‌های تراورتن می‌تواند تعیین کننده ظاهر نهایی آن باشد. سنگ‌های تراورتن صیقلی و صاف یا پولیش‌شده، سنگ‌های تراورتن خشن شده و سنگ‌های تراورتن آنتیک یا چرمی، نتیجه برخی اقدامات در این مرحله هستند.

همان‌طور که از نام آن‌ها نیز برمی‌آید، سابیدن و صیقلی کردن سنگ باعث افزایش براقیت و صافی سطح آن می‌شود. این در حالی است که در برخی از انواع سنگ‌های تراورتن که سنگ‌های تراورتن چرمی نام دارند، علاوه بر حذف این مرحله، از اسید نیز استفاده می‌کنند تا خلل و فرج سطح سنگ را بازتر کرده و با استفاده از برخی فرچه‌های سیمی سطح کار را می‌سابند تا صیقلی بودن خود را به صورت کامل از دست بدهد.

این قبیل سنگ‌های مرمریت، با توجه به این‌که دیگر لیز نیستند برای کف استخرها و سالن‌ها عالی هستند و می توانند به دلیل ظاهر آنتیک و قدیمی خود انتخاب بسیاری از طراحان و افراد باشند.

فرایند چرمی‌سازی در مورد بسیاری از انواع سنگ‌های دیگر نیز انجام می‌شود اما نرم بودن سنگ‌های تراورتن باعث شده است تا این روش، در مورد این سنگ تزئینی زیبا بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد.

سنگ تراورتن ویانا

کاربردهای تراورتن در ساختمان

نمای خارجی ساختمان ها به صورت یکدست و ترکیبی با مصالح یا سنگهای دیگر
پوشش دیوار فضای خارجی (حیاط — پارکینگ ها) و محوطه سازی
پوشش دیوار های داخلی فضاهای مشاع ساختمان (راهرو — راه پله — لابی)
پوشش دیوار داخلی مجتمع های تجاری
درپوش (قطعه سنگ قرار گرفته بر روی دیوار یا لبه های نما)
پوشش کف در فضای داخلی و خارجی (به ندرت)
ابزار سنگی در نما بویژه نماهای به سبک رومی

نحوه تمیز کردن سنگ تراورتن

تمیز کردن سطوحی که از این متریال در طراحی آن به کار رفته است بهتر است به صورت هفتگی انجام شود. اما با این حال نمی توان در این مورد نظر قطعی داد و این بستگی به میزان آلودگی سطح سنگ دارد. برای نگهداری هر چه بهتر از این محصول نیز بهتر است هر ۳ تا ۵ سال نسبت به سیلر زدن آن اقدام شود. این در حالی است که برای تمیز کردن آن از محصولات شیمیایی قوی استفاده نشده باشد. در این صورت این بازه زمانی باید کوتاه تر باشد.

برای تمیز کردن تراورتن در ابتدا باید سطح مورد نظر جارو شده و از هرگونه گرد و خاک پاک شود. توجه داشته باشید در صورتی که گرد و خاک بر روی این متریال باقی بماند به مرور زمان باعث از بین رفتن سیلر از روی آن شده و رنگ سنگ را تغییر می دهد.

بهترین راه برای تمیز کردن این متریال در مرحله اول استفاده از آب ولرم و یک تی یا اسفنج می باشد. باید دقت داشته باشید که به یک باره آب را بر روی سنگ نریزید. چرا که می تواند از سیلر سطح عبور کرده و به لایه های داخلی سنگ نفوذ کند و در پی آن باعث تغییر رنگ و حتی کپک زدن سطح سنگ شود.

اگر قصد ضدعفونی کردن سطوح سنگی تراورتن را دارید، می توانید از یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی غیر اسیدی ملایم داخل ۳ لیتر آب استفاده نمایید و با یک تی نرم بر روی سطح مورد نظر بکشید. پس از انجام این کار برای بار دوم باید از آب خالی برای تمیز کردن سطح استفاده کنید. پس از انجام این کار با استفاده از یک حوله نرم سطح سنگ را به طور کامل خشک کنید.

برای تمیز کردن درز بین سنگ های تراورتن نیز تنها کافیست از مقداری مخلوط جوش شیرین و آب استفاده کرده و با استفاده از یک برس بر روی درز بکشید. دقت کنید که زیاد به دست فشار وارد نکنید تا به دوغاب نیز آسیبی وارد نشود.

شیمی سنگ تراورتن چیست?

همانطور که عنوان شد، سنگ‌های تراورتن حاصل فعالیت چشمه‌های آب گرم هستند. آب‌های گرم از میان طبقات سنگ‌های کربناتی و سنگ آهک عبور می‌کنند و در جریان حرکت خود، با توجه به ماهیت اسیدی خود، کربنات کلسیم موجود در این سنگ‌ها را نیز حل کرده و در قالب محلول‌های کربناتی و بی‌کربناتی به سطح زمین انتقال می‌دهند.

در سطح زمین، افت فشار، کاهش دما، آزادسازی دی اکسید کربن و تبخیر، سبب تولید بلورهای کلسیت می‌شود. بلورهایی که به صورت لایه لایه روی هم رسوب می‌کنند و سنگ‌های تراورتن را تشکیل می‌دهند.

در صورتی که شرایط پایدار بوده و تداوم داشته باشد، رفته رفته به تعداد لایه‌ها افزوده می‌شود و سنگ تراورتنی با ضخامت بالا تولید می‌شود.
البته، ممکن است تداوم این شرایط در همه حال و هر زمان نیز مقدور نباشد. برخی فواصل که در بافت سنگ‌های تراورتن دیده می‌شود دقیقا نتیجه این تغییرات شرایط هستند که گاهی حتی بر زیبایی سنگ نیز اضافه می‌کنند.

کلسیم، منگنز، سیلیس، مواد آلی و همچنین آهن‌های دو ظرفیتی و سه ظرفیتی املاح و عناصری هستند که در داخل سنگ‌های تراورتن وجود دارند و تعیین کننده رنگ و کیفیت آن بشمار می‌روند.

WhatsApp Image 2021 03 19 at 17.11.58

مقاومت سنگ تراورتن

سطح این محصول نه به صافی مرمر نه به زبری گرانیت است. اگر جسم سنگینی بر روی آن کشیده شود، بر روی سطح آن خراشیدگی ایجاد می شود. انتخاب نمونه مناسب این محصول باید با توجه به مکان مورد نظر صورت پذیرد. در صورت نگهداری و استفاده صحیح از این سنگ می توان در طولانی مدت بدون ایجاد هرگونه آسیب از آن استفاده کرد. آن چه که بر مقاومت این سنگ تاثیر می گذارد، نصب صحیح آن می باشد.

انواع فرآوری سنگ تراورتن

تراورتن نمونه ای سنگ آهک است که از رسوبات معدنی ساخته می شود. این متریال نمونه ای از محصولات تطبیق پذیر شناخته شده و در انواع طرح و رنگ می تواند پاسخگوی سلایق مختلف برای دستیابی به آن چه در ذهن افراد است، باشد. این متریال به روش های مختلف فرآوری می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

صیقلی

این سنگ ظاهری شیک و لوکس داشته و سطح آن براق می باشد. نمای این محصول به گونه ای است که باعث بازتاب نور می شود.

هوند

این نمونه سنگ از ظاهری یکدست اما مات برخوردار بوده و نور از سطح آن بازتاب نمی شود.

براش

تراورتن براش ظاهری روستیک مانند و جذاب دارد. آن چه که باعث ایجاد چنین نمایی در این سنگ می شود، استفاده از براش های مخصوص و ایجاد بافت بر روی سنگ می باشد.

تامبل

برای ساخت تراورتن تامبل، در ابتدا سنگ اندازه گیری و بریده می شود و در پوششی پلاستیکی قرار داده شده و سطح آن با آب و مواد ساینده، ساییده می شود. در برخی موارد از مقداری اسید نیز برای این کار استفاده می شود. تراورتن تامبل از ظاهر طبیعی تری برخوردار می باشد.

این محصول مانند تراورتن براش از بافت بیش تری نسبت به سایر نمونه ها برخوردار می باشد. تنها تفاوت این دو در آن است که مدل تامبل گوشه های صاف تری دارد. نکته مهم در نصب این مدل، استفاده از سیلر بر روی آن پس از دوغاب ریختن می باشد.

انواع رنگ سنگ تراورتن

این متریال نمونه ای از محصولاتی است که از تنوع رنگی بالایی برخوردار می باشد. از جمله این رنگ ها می توان به بژ، قهوه ای، خاکی، سفید و حتی طوسی نقره ای اشاره کرد. این تنوع رنگ باعث شده تا از این محصول در طراحی داخلی استفاده های زیادی شود.

این تنوع رنگی به اندازه ای است که می توان گفت هیچ دو سنگی که در دو مکان مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند، ظاهر یکسانی ندارند. حتی اگر مدل سنگ ها برابر باشد. بنابراین بهتر است قبل از خرید و نصب، نمونه ای از مدل مورد نظر را در مکانی که قصد استفاده از آن را دارید، قرار داده تا از نمای کلی آن اطمینان حاصل کنید. نمونه ای از پرطرفدارترین انواع رنگ های این محصول، تراورتن سفید می باشد.

سنگ تراورتن ویانا

مزایا و معایب سنگ تراورتن

مزایای سنگ تراورتن

 • این سنگ گرما را جذب نمی کند و سطح آن همیشه خنک است، به همین دلیل برای استفاده در مناطق گرم مناسب می باشد. از این سنگ برای ایجاد حسی خنک در استخر و حمام استفاده می شود.
 • این سنگ به دلیل تخلخل زیاد سطح صیقلی ندارد و بافت پر از منفذ آن مانع از لیز خوردن روی آن می شود.
 • بافت سنگ تراورتن بی نظیر است و این یکی از مزایای این سنگ است.
 • رنگ این سنگ ثابت است و به مرور زمان کم رنگ نمی شود.
 • رایج ترین رنگ های سنگ تراورتن از نظر قیمت در بازار مناسب می باشند.
 • این سنگ از قابلیت برشکاری و صیقل کاری بالایی برخوردار است.
 • در برابر صوت و حرارت نوعی عایق است.
 • این سنگ از قابلیت برشکاری به شکل موج دار و بدون موج برخوردار می باشد.
 • حفره ها و منافذی که در سنگ تراورتن وجود دارند چسبندگی ملات سیمان را به سنگ بیشتر می کند، در نتیجه از سقوط سنگ ممانعت می شود و عملیات نصب راحت تر صورت می گیرد.
 • درز و شکافی که در این سنگ دیده می شود بسیار کم است.
 • لایه بندی سنگ تراورتن به شکل افقی و با شیب کم انجام می شود، از این رو استخراج آن آسان و در مناطق قابل دسترس و کم ارتفاع صورت می گیرد.
 • منافذی که در این سنگ وجود دارند مقاومت آن را در برابر انقباض و انبساط بالا می برند.
 • سنگ تراورتنی که برای نمای ساختمان استفاده می شود در برابر اشعه خورشید مقاوم است و نیازی به مراقبت ندارد. تنها یک شستشوی سطحی می تواند ظاهر این سنگ را تمیز کند.

معایب سنگ تراورتن

 • در صورت استفاده از سنگ تراورتن به عنوان کفپوش، هزینه های اولیه آن در مقایسه با کفپوش بتنی بیشتر است.
 • رنگ و بافت های خاص این سنگ دارای قیمت گران تری نسبت به بافت های ساده هستند.
 • رنگ و طرح آن یکنواخت نیست.
 • سنگ تراورتن در زمان رسیدن دمای محیط به دمای انجماد، احتمال خرد شدن آن وجود دارد و به همین سبب در زمان نگهداری طولانی مدت کوپ های تراورتن در هوای سرد حتماً آن ها را می پوشانند.
 • سنگ تراورتن جذب آب نسبتاً بالایی دارد.

مکان مناسب برای نصب

این سنگ نمونه ای از متریال های طبیعی است که در حمام، نمای بیرونی و داخلی ساختمان و محوطه سازی استفاده می شود. مدل پولیش نشده این محصول دارای بافت طبیعی بوده سطح آن لیز نیست. از این رو گزینه ای مناسب برای استفاده در حمام می باشد. از این محصول می توان برای اطراف استخر نیز استفاده کرد.

سنگ تراورتن ویانا

قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ تراورتن با توجه به نوع، رنگ، ضخامت، سورت، نوع برش و نوع فراوری آن متفاوت می باشد. این سنگ نمونه ای از محصولات با قیمت مناسب است از این رو می توان آن را در دسته سنگ های لوکس مقرون به صرفه قرار داد.

شرح محصول قیمت محصول تاریخ بروزرسانی

سنگ تراورتن کرم درجه ۱ [صیقل]2,۶۰۰,۰۰۰ ریال در هر متر مربع  ۱۳۹۹/۵/۲۱
سنگ تراورتن کرم ابرکوه درجه ۳ [صیقل]19۰۰,۰۰۰ ریال در هر متر مربع  ۱۳۹۹/۵/۲۱
سنگ تراورتن شکلاتی موج دار عرض ۴۰15۰۰,۰۰۰ ریال در هر متر مربع  ۱۳۹۹/۵/۲۱
سنگ تراروتن حاجی آباد عرض ۳۰135۰,۰۰۰ ریال در هر متر مربع ۱۳۹۹/۵/۲۱

کلام آخر

ما در این نوشته سعی بر آن داشتیم که به بررسی سنگ تراورتن و خصوصیات آن بپردازیم. همانطور که گفتیم سنگ تراورتن یکی از سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان می باشد. این سنگ تزئینی به دلیل طیف گسترده رنگی که دارد مورد توجه شرکت های عمرانی بسیاری قرار دارد و در بخش های مختلف ساختمان، چه در نما و چه در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ بر اساس محل سفارش شما از انبار های سنگ ویانا در استان های تهران – اصفهان بارگیری وتحویل خواهد شد.

شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اطلاعات قیمت روز و موجودی دقیق انبارها ،با مدیریت فروش، جناب آقای حسینی ، و با شماره همراه مستقیم 09135641274 تماس حاصل فرمایید.

سنگ تراورتن ویانا