مشخصات و کانیهای سنگ چینی

سنگ چینی نوعی سنگ مرمریت است که در اثر فشار حرارتی ناشی از ماگمای مذاب و داغ در مدت‌زمان طولانی، مجدداً متبلور شده و کریستال های درشتی ایجاد کرده است. کریستال های تشکیل‌دهنده آن اغلب درشت بوده و با چشم قابل‌مشاهده است . کربنات کلسیم به‌عنوان ماده اصلی در کنار اکسیدهای آهن پتاسیم سدیم منگنز و منیزیم عناصر تشکیل‌دهنده سنگ چینی هستند. چینی خالص سفیدرنگ است ولی وجود ناخالصی‌های کربن کلرید هماتیت و لیمونیت به ترتیب موجب ایجاد رگ‌های خاکستری و مشکی ، سبز صورتی یا قرمز و زرد می‌گردد.

به‌طورکلی با روشن‌تر شدن رنگ زمینه و کاهش رگ‌ها قیمت سنگ چینی افزایش می‌یابد تخلخل این سنگ پایین و جذب آب آن کمتر می‌باشد ، سنگ چینی ازلحاظ جذب آب و چسبندگی به دوغاب تقریباً از حد واسط میان سنگ گرانیت و سنگ تراورتن است . به دلیل ویژگی‌های مذکور و همچنین مقاومت مناسب در برابر هوازدگی درگذشته استفاده از سنگ چینی در نمای ساختمان نیز متداول بوده است ، لیکن امروزه به دلیل تنوع رنگ محدود فرآوری ضعیف کارخانجات و قیمت بالا مخصوصاً در انواع سیرجان و ازنا کمتر مورداستفاده قرارگرفته و عمدتاً در نماهای داخلی مانند بدنه پارکینگ‌ها به کار می‌رود.

ترد بودن نسبی یکی از ویژگی‌های ذاتی این سنگ است که موجب افزایش پرت هنگام استخراج ، فرآوری ، حمل و بالطبع افزایش قیمت آن گردیده است. به‌عنوان‌مثال از هر تن سنگ کوپ تراورتن حدود ۱۰ تا ۱۳ مترمربع سنگ تزئینی در صورت‌های مختلف تولیدشده درحالی‌که این میزان در سنگ چینی به حدود ۵ تا ۸ مترمربع محدود می‌شود شاید برایتان سؤال باشد که چرا به آن سنگ چینی می‌گویند و یا حتی گمان کرده باشید که از چین وارد می‌شود، اما این سنگ محصول معادن کشور ایران بوده و علت نام‌گذاری آن صدای مشابه این سنگ هنگام ضربه به ظروف چینی است.

قیمت سنگ چینی سفید الیگودرز

ویژگی‌های سنگ چینی

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است و گاهی دارای رگه و خطوط تیره به رنگ خاکستری است. وجود رگه‌های تیره و خاکستری در این سنگ نشان‌دهنده مواد کربن دار در آن است.
هنگام برخورد نور به این سنگ، به علت رنگ روشن و جلای خیره‌کننده، نور منعکس‌شده و به همین دلیل استفاده از سنگ چینی نما در قدیم بسیار رایج بوده چراکه با انعکاس نور، گرمای زیادی جذب نما نمی‌شده و ساختمان از گرمای زیاد در امان بوده است. امروزه نیز کسانی که به طور تخصصی بر روی سنگ‌های چینی فعالیت می‌کند اصرار دارند که این سنگ همچنان می‌تواند در فضای خارجی به کار گرفته شود، اما یکی از نقاط ضعف این سنگ عدم چسبندگی مناسب و فرسایش در شرایط آب‌وهوایی سرد و گرم است. به همین دلیل از این سنگ و به‌طورکلی مرمریت ها غالباً در فضای داخلی استفاده می‌گردد.

کاربرد سنگ چینی

سنگ چینی از مقاومت سایشی بالا و جذب آب بسیار پایین ( به دلیل تخلخل بسیارکم) برخوردار است از همین رو در مکان‌هایی که در معرض رطوبت قرار دارند مانند سرویس‌های بهداشتی، بیشتر استفاده می‌شود.

این سنگ به دلیل داشته رگه‌های طبیعی و متمایز، به‌صورت اسلب نیز کاربرد فراوانی داشته و در طرح‌های بوک مچ و فورمچ بر روی دیوار و کف کار می‌شود. سنگ‌های چینی به دلیل ذات کریستالی و رنگ روشن همانند سنگ‌های مرمر می‌توانند تا حدی نور را از خود عبور دهند و این ویژگی، آن را از سنگ‌های دیگر متمایز می‌کند. همچنین به‌عنوان صفحه کابینت و اُپن آشپزخانه نیز به‌کاربرده می‌شود.

از دیگر کاربردهای این سنگ می‌توان به راه‌پله، سنگ‌فرش، دکوراسیون و تزئینات داخلی و مصنوعات سنگی مانند آبنما، تابلو سنگ و … اشاره کرد.

سنگ چینی مشکی

اسلب های سنگ چینی

همانطور که گفته شد، سنگ‌های چینی به دلیل داشتن رگه و طرح‌های متمایز به‌صورت اسلب فراوری شده و در کف و دیوار سرویس‌های بهداشتی، سنگفرش ساختمان‌ها و کانتر آشپزخانه کاربرد دارد. همچنین اسلب این سنگ درطرح‌های بوک مچ و فورمچ بر روی دیوار و کف کار می‌شود. ازآنجایی‌که به دلیل ناخالصی در برخی از سنگ چینی رگه‌هایی به رنگ مشکی، زرد و خاکستری دیده می‌شود، اسلب های بوک مچ و فور مچ در بعضی انواع آن مانند سنگ الیگودرز، چینی مشهد و نیریز فارس طرح‌های بسیار زیبایی پدیدار می‌شود.

انواع سنگ چینی

سنگ چینی از معادن مختلف در استان‌های اصفهان، کرمان، سنندج، فارس و آذربایجان غربی استخراج می‌گردد چینی سیرجان کرمان ازنا و الیگودرز لرستان ، لایبید اصفهان ، قروه سنندج و نیریز فارس از انواع معروفی است که به دلیل استحکام مناسب و زیبایی نسبی موردتوجه قرار دارد. ازجمله معروف‌ترین معادنی که می‌توان این سنگ را از آن‌ها استخراج نمود معادن سنگ چینی الیگودرز، چینی ازنا، نیریز، سیرجان و قروه است.

چینی سیرجان

چینی سفید سیرجان یکی از مرغوب‌ترین سنگ‌های چینی کشور است که به دلیل رنگ سفید روشن آن موردتوجه قرار دارد استحکام مناسب ، جذب آب پایین و زیبایی سبب افزایش قیمت آن گردیده است . وجود رگه‌های زرد و طلایی یکی از شاخصه‌های چینی سیرجان است ، همچنین در برخی از شرکت‌ها برگ‌ها و خطوط به رنگ مشکی نیز قابل‌مشاهده می‌باشد . معمولاً از این سنگ در کف سالن ، دیوار راه‌پله و حتی به‌عنوان سنگ پله استفاده می‌شود. استفاده از سنگ چینی به دلیل رنگ روشن و انعکاس نور در راهروهای باریک و راه‌پله‌های فاقد نورگیر مناسب است.

سنگ چینی مشکی سیرجان با زمینه مشکی ورگه‌های سفید و بنفش طرحی زیبا از یک سنگ طبیعی را خلق کرده است. سنگ چینی سیرجان بانام‌های مختلف همانند سنگ فیوژن بلک در بازار عرضه می‌گردد. این سنگ به‌واسطه موج‌ها و نقوش سنگ دسته‌بندی می‌گردد. باوجود زمینه تیره و موج‌های زیبای این سنگ فرآوری آن به‌صورت بوک مچ و فورمچ بسیار زیبا است. ابعاد تایل کوچک این سنگ زیبایی اسلب و طرح‌های بوک مچ و فور مچ را نخواهد داشت.

ویژگیهای سنگ چینی مشکی سیرجان :سنگ چینی سیرجان

براقیت و شفافیت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ چینی مشکی سیرجان است. ساینده این سنگ اگر از جنس مرغوب باشد شفافیت سنگ چینی مشکی سیرجان را چند برابر خواهد کرد.سنگ چینی مشکی سیرجان اغلب به‌صورت اسلب برش داده می‌شود.سنگ چینی مشکی سیرجان نسبت به سایر سنگ‌های مشابه خارجی و داخلی هم ازنظر کیفی و هم ازنظر قیمت بسیار مناسب‌تر است.

از ویژگی‌های سنگ چینی مشکی سیرجان را می‌توان ،مقاومت سایشی زیاد، رنگ تیره و شفافیت بالا نام برد. سنگ چینی سیرجان به دلیل تراکم بالا ساب پذیری بسیار خوبی دارد و استحکام زیاد و جذب آب پایین از دیگر ویژگی‌های بارز این سنگ است.

کاربرد سنگ چینی مشکی سیرجان :

چینی مشکی سیرجان برای نمای داخلی ساختمان، سنگفرش لابی ساختمان، سرویس‌های بهداشتی، دکوراسیون داخلی اعم از کف و دیوارها مناسب هستند. سنگ سیرجان طرح‌های بوک مچ و فورمچ زیبایی دارند که استفاده از این طرح‌ها می‌تواند خالق اثری ماندگار در ساختمان گردد. در صورت استفاده از طرح‌های بوک مچ و یا فورمچ سنگ مشکی سیرجان زیبایی طبیعت را به خانه خود هدیه خواهید داد. سنگ پله و کف سازی سالن‌های مجلل نیز از دیگر کاربردهای چینی مشکی سیرجان است.

چینی ازنا و الیگودرز

استان لرستان از دیرباز به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید سنگ چینی کشور شناخته‌شده است. استحکام مناسب و ساب پذیری بالا از ویژگی‌های این سنگ به شمار می‌رود. صورت های ممتاز سنگ چینی بسیار روشن و فاقد رگه‌های تیره است . لیکن در صورت‌های ضعیف‌تر خطوط تیره به‌وفور قابل‌مشاهده می‌باشد . به لحاظ مرغوبیت سنگ ازنا باکیفیت است و روشن‌تر از سنگ الیگودرز است .

همچنین رگه‌های تیره سنگ ازنا تا حدودی کمتر و قیمت آن نیز بالاتر است . سایز‌های مختلف این سنگ معمولاً از ۲۰ طول تا حکمی و حتی اسلب نیز برش و فرآوری می‌گردد و برخی طرح‌های اسلب این سنگ بسیار زیبا بوده و با انواع مشابه خارجی قابل‌رقابت است .استفاده از این سنگ در ترکیب با سایر سنگ‌های تیره موجب افزایش زیبایی کار می‌شود.سنگ مشکی الیگودرز سنگی است با زمینه‌ی مشکی و خطوطی نامنظم طوسی و سفید که درزمینهٔ این سنگ قابل‌مشاهده است.

جنس چینی و بلوری این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیار خوبی به خود بگیرد، به‌طوری‌که این سنگ انعکاس نور بسیار زیبایی دارد و باوجود آنالیز بسیار ممتاز ، جزء سنگ‌های کریستال برتر رنگی ایران و دنیا محسوب می‌گردد. این سنگ به‌واسطه موج‌ها و نقوش سنگ دسته‌بندی می‌گردد. باوجود زمینه تیره و موج‌های زیبای این سنگ فرآوری آن به‌صورت بوک مچ و فورمچ بسیار زیبا است. ابعاد تایل کوچک این سنگ زیبایی اسلب و طرح‌های بوک مچ و فور مچ را نخواهد داشت.سنگ چینی الیگودرز

براقیت و شفافیت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ چینی مشکی الیگودرز است. ساینده این سنگ اگر از جنس مرغوب باشد شفافیت سنگ چینی مشکی الیگودرز را چند برابر خواهد کرد. این نوع سنگ چینی نسبت به سایر سنگ‌های مشابه خارجی و داخلی هم ازنظر کیفی و هم ازنظر قیمت بسیار مناسب‌تر است. در صورت استفاده از طرح‌های بوک مچ و یا فورمچ سنگ چینی مشکی الیگودرز زیبایی طبیعت را به خانه خود هدیه خواهید داد. سنگ پله و کف سازی سالن‌های مجلل نیز از دیگر کاربردهای سنگ چینی مشکی الیگودرز است.

ویژگی‌های سنگ چینی مشکی الیگودرز

از ویژگیهای این سنگ می‌توان ، مقاومت سایشی زیاد، رنگ تیره و شفافیت بالا را نام برد. سنگ الیگودرز به دلیل تراکم بالا، ساب پذیری بسیار خوبی دارد و استحکام زیاد و جذب آب پایین از دیگر ویژگی‌های بارز این سنگ است.

کاربرد چینی مشکی الیگودرز

سنگ مشکی الیگودرز برای نمای داخلی ساختمان، سنگفرش لابی ساختمان، سرویس‌های بهداشتی، دکوراسیون داخلی اعم از کف و دیوارها مناسب هستند. و طرح‌های بوک مچ و فورمچ زیبایی دارند که استفاده از این طرح‌ها می‌تواند خالق اثری ماندگار در ساختمان گردد.

چینی لایبید

این سنگ از معادن حوالی شهرستان لایبید در استان اصفهان استخراج می‌گردد . رنگ زمینه‌چینی لایبید عمدتاً خاکستری یا اصطلاحاً آبی و دارای خطوط و هاله‌های سفید و مشکی است که به این جهت به کریستال ابری نیز معروف می‌باشد . جنس چینی و بلوری این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیار خوبی به خود بگیرد، به‌طوری‌که این سنگ انعکاس نور بسیار زیبایی دارد و باوجود آنالیز بسیار ممتاز جزء سنگ‌های کریستال برتر ایران و دنیا محسوب می‌گردد. این سنگ به‌واسطه تراکم رنگ‌های طوسی و سیاه دسته‌بندی می‌گردد.

باوجود زمینه روشن و کریستالی شکل، بسیار مناسب محیط‌های کم‌نور می‌باشد. سورت های دیگر.سنگ چینی سفید لایبید نیزهمان شفافیت و زیبایی را دارد تنها با این تفاوت که رنگ زمینه آن تیره‌تر است.براقیت و شفافیت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های چینی لایبید است. ساینده این سنگ اگر از جنس مرغوب باشد شفافیت سنگ چینی سفید لایبید را چند برابر خواهد کرد همچنین دو نوع دیگر نیز از معادن لایبید استخراج‌شده که یکی از آنها دارای رنگ زمینه تقریباً روشن با خطوط تیره نامنظم و دیگری با زمینه تیره و خطوط موازی مشکی شناخته می‌شود .

به‌طورکلی چینی لایبید دارای مقاومت مناسبی است و به دلیل افزایش کیفیت فرآوری امکان برش به‌صورت اسلب و استفاده از طرح‌های بوک مچ آن نیز فراهم گردیده است . این سنگ به هر دو صورت سابیده و تیشه‌ای در کف، دیوار، سنگ پله و حتی به‌عنوان قرنیز و ازاره مورداستفاده قرار می‌گیرد. چینی لایبید سنگی سفیدرنگ است که خطوط نامنظم طوسی و مشکی که درزمینهٔ سفید این سنگ مشاهده می‌شود.

سنگ چینی سفید لایبید اغلب به‌صورت اسلب برش داده می‌شود و طرح‌های بوک مچ و فورمچ سنگ سفید لایبید بسیار زیبا است. و اکثر مهندسان آرشیتکت از طرح‌های بوک مچ و فورمچ سنگ سفید لایبید برای طراحی و سنگ کف و دیواره‌های لابی و سنگ کف سالن‌های مجلل و تالارها استفاده می‌نمایند . چینی سفید لایبید نسبت به سایر سنگ‌های مشابه خارجی و داخلی هم ازنظر کیفی و هم ازنظر قیمت بسیار مناسب‌تر است.

در صورت استفاده از طرح‌های بوک مچ و یا فورمچ سنگ سفید لایبید زیبایی طبیعت را به خانه خود هدیه خواهید داد. سنگ پله و کف سازی سالن‌های مجلل نیز از دیگر کاربردهای چینی سفید لایبید است.و نور و روشنایی بیشتری به محیط می‌بخشد و در محیط‌های کم‌نور گزینه خوبی است.

سنگ چینی لایبید

ویژگیهای سنگ چینی سفید لایبید :

از ویژگی‌های سنگ سفید لایبید را می‌توان مقاومت سایشی زیاد، رنگ روشن و شفافیت بالا نام برد.چینی لایبید به دلیل تراکم بالا ساب پذیری بسیار خوبی دارد و استحکام زیاد و جذب آب پایین از دیگر ویژگی‌های بارز این سنگ است.

کاربرد سنگ چینی سفید لایبید

 برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان مناسب است ولیکن به دلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ‌های چینی می‌بایست در موقع نصب به‌منظور جدا شدن سنگ نما از گیره‌های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد. استفاده این سنگ در نمای مناطق بسیار سرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربردهای چینی سفید لایبید استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و دیواره‌های داخلی ساختمان و سرویس‌های بهداشتی می‌باشد.

این سنگ به دلیل رنگ مدرن و سفید و خطوط مشکی منحصربه‌فردش در داخل ساختمان مخصوصاً طرح بوک مچ و فور مچ آن زیبایی خاصی به ساختمان خواهد بخشید.سنگ چینی سفید لایبید معمولاً به‌صورت اسلب فرآوری می‌گردد و به سایز دلخواه مشتری برش داده می‌شود. سنگ چینی سفید لایبید خریداران خوبی در کشورهای دیگر دارد و به‌صورت کوپ (خام) و فرآوری شده صادر می‌گردد

چینی قروهسنگ چینی قروه

 چینی قروه با زمینه روشن و هاله‌های طوسی از معادن استان کردستان استخراج می‌گردد . رنگ زمینه این سنگ از سفید تا خاکستری متغیر است که به‌تبع نوع سفید آن از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد . به دلیل استحکام مناسب و طرح و نقوش زیبا امکان سفارش آن در ابعاد بالا و حتی به‌صورت اسلب نیز فراهم است . همچنین با چیدمان مناسب خطوط و رگها امکان استفاده از طرح‌های جذاب بوک مچ نیز در کف و دیوار لابی میسر می‌باشد.

چینی قروه سنگی دگرگونی است با کریستال‌های بلوری ریز روشن و از زمینه سفید بارگه‌های طوسی و تیره برخوردار است که اصطلاحاً در ایران بانام سنگ کریستال شناخته می‌شوند. جذب آب و تخلخل چینی قروه بسیار ناچیز است. بر این اساس می‌توان انتظار داشت که تأثیر عوامل هوازدگی فیزیکی مانند سرما بر این سنگ بسیار کم و یا بی‌اثر باشد.

مقاومت فشاری بالا (در دو حالت خشک و تر) نیز نشانه سلامت این سنگ و فقدان ضعف است. درمجموع با توجه به نتایج حاصل از آزمایشات مختلف و تجربه‌های پیشین، سنگ چینی قروه یکی از بهترین سنگ‌های تزیینی برای استفاده در بخش‌های مختلف ساختمان به‌خصوص کف، پله، استخر، سونا و … است.

ویژگی سنگ چینی قروه :

از ویژگی‌های بارز سنگ قروه می‌توان به تراکم بسیار بالا، ساب پذیری عالی، مقاومت سایشی بالا، جذب آب بسیار پایین آن اشاره کرد.

کاربرد سنگ قروه

سنگ قروه برای نمای ساختمان مناسب است ولیکن به دلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ می‌بایست در موقع نصب به‌منظور جدا شدن سنگ نما از گیره‌های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد. استفاده این سنگ در نمای مناطق بسیار سرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربردهای سنگ قروه استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و دیواره‌های داخلی ساختمان و … می‌باشد. این سنگ به دلیل رنگ روشن ، طرح زیبا و انعکاس نور زیاد در داخل ساختمان مخصوصاً طرح بوک مچ و فور مچ آن زیبایی خاصی به ساختمان خواهد بخشید.

مزایا و معایب سنگ چینی

سنگ‌های چینی مزایا و معایب متعددی دارند . این سنگ از مزایای بیشتری نسبت به دیگر سنگ‌های ساختمانی برخوردار بوده و می‌توان این سنگ را یک سنگ با کاربرد مختلف در تمامی بخش‌های ساختمان نام برد که کمتر سنگی این ویژگی را دارد.

سنگ چینی دیوار

مزایای سنگ چینی :

از مزایای سنگ چینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • قیمت مناسب در برخی برندها

  • مقاومت بالا در برابر سرما و یخبندان

  • مقاومت سایشی بالا

  • جذب آب کم

  • مقاوم در برابر مواد شوینده و اسیدی

سنگ‌های چینی یکی از بهترین گزینه‌ها برای محیط‌های تجاری و خانگی می‌باشند . این سنگ از مقاومت بالایی در برابر سرما و یخبندان برخوردار بوده و جذب آب کمی دارد که از ترک خوردن سنگ در هنگام یخبندان جلوگیری می‌کند. این ویژگی در سنگ‌های مثل مرمریت دیده نمی‌شود . این سنگ از مقاومت ضربه‌ای و سایشی نسبت بالایی برخوردار می‌باشد و استفاده از این سنگ در کنار سنگ گرانیت برای مکان‌های پر رفت‌وآمد توصیه می‌شود. ویژگی‌های بالا باعث شده است این سنگ را بتوان در مکان‌های داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد و این سنگ یکی از پرطرفدارترین سنگ‌های ساختمانی می‌باشد و عمر بالایی به ساختمان شما خواهد داد.

مزایای سنگ چینی

معایب سنگ های چینی

از معایب سنگ های چینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • عدم تنوع طرح و رنگ نسبت به دیگر سنگ‌های ساختمانی

  • قیمت بالا در برخی برندها

  • چسبندگی کمتر به ملاط نسبت به دیگر سنگ‌های ساختمانی

این نوع سنگ، رنگ سرد ، سفید و خنثی دارد و از تنوعی رنگ و طرح کمی برخوردار می‌باشند . درگذشته استفاده از این سنگ در نمای ساختمان رواج بسیار داشت که امروزه به دلیل تنوع رنگ کم , کمتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود. همچنین برخی از برندهای این سنگ از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار می‌باشند. معایب سنگ های چینی نسبت به مزایای آن بسیار کمتر می‌باشند و این سنگ جز بهترین سنگ‌های ساختمانی می‌باشد. چسبندگی این سنگ به ملاط نسبت به سنگ‌های مرمریت و تراورتن کمتر بوده اما نسبت به سنگ گرانیت از چسبندگی بهتری برخوردار می‌باشد.