خصوصیات سنگ مرمریت

سنگ مرمریت جزء سنگهای رسوبی و دگرگونی است که ساختار آن تحت تأثیر فشار و حرارت تغییریافته و به دلیل وجود رگه‌های آهکی فراوان و عدم دوام در برابر شرایط جوی عمدتاً در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هوازدگی تعیین سنگ موجب نفوذ بیشتر آب در رگ‌های آهکی و تخریب بافت آن می‌شود البته میزان و سرعت تخریب بسته به شرایط جوی متغیر است ولی فرسایش غیر یکنواخت کاملاً محتمل است همچنین در داخل ساختمان نیز مخصوصاً در کف های پرتردد و در معرض رطوبت زیاد مثل کف پارکینگ‌ها و آشپزخانه باید بااحتیاط مورد استفاده قرار گیرند.

تخلخل کم ، مقاومت نسبت مناسب ، ساب پذیری بالا و تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ از ویژگی‌های سنگ مرمریت است که آن را به یکی از گزینه‌های اصلی برای مصارف داخلی مانند سنگ کف واحد ، بدنه و پله تبدیل نموده است پراکندگی معادن این سنگ بیشتر در استان‌های فارس کرمانشاه لرستان اصفهان خراسان و آذربایجان مشاهده می‌گردد به‌طورکلی سنگهای معادن مناطق سردسیر ازجمله هرسین و خوی به علت بافت متراکم از مقاوم‌ترین انواع سنگ مرمریت به شمار می‌روند.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دهبید

سنگ دهبید یکی از زیباترین و گران‌ترین انواع سنگ مرمریت کشور است این سنگ از معادن دهبید واقع در استان فارس شامل دهبید شایان ، زارعی ، دهبید انگورک و … استخراج شده که هر معدن طرح و رنگ خاص خود را دارد زمینه کرم روشن در کنار خطوط و رگه‌های تیره و یخی کمرنگ موجب افزایش زیبایی آن گردیده که نوع مرغوب آن به دلیل قیمت بالا عمدتاً در کف سالن‌ها و یا لابی‌های لوکس به کار می‌رود کاهش میزان خطوط تیره در سطح سنگ موجب بهبود کیفیت و سرعت آن می‌گردد جذب آب کم و ساب پذیری عالی از ویژگی‌های شاخص سنگ مرمریت دهبید است .

این سنگ معمولاً در بازار به‌صورت حکمی در ابعاد ۴۰ در ۴۰ تا بیش از یک متر نیز عرضه می‌شود مرمریت دهبید در خارج از کشور نیز کاملاً شناخته‌شده و سالانه حجم زیادی از تولیدات مربوط به‌صورت کوپ یا فرآوری شده صادر می‌گردد و همچنین نوع مشکی این سنگ نیز فوق‌العاده زیباست زمینه رنگ مشکی کاملاً تیره با رگه‌های ریز سفید و طلایی که در بخش‌های زیادی از طرح آن پراکنده‌شده موجب جذابیت بیشتر جهت استفاده در لابی‌ها ، دور آسانسور و باند دور فرش کف گردیده است.

مقاومت مناسب ، جذب آب پایین و ساب پذیری بالا از ویژگی‌های این سنگ است و به دلیل طرح خاص آن به اسپایدر نیز معروف می‌باشد نکته حائز اهمیت در مورد این سنگ آن است که به دلیل عدم پخش یکنواخت رگه ها در سراسر سنگ در صورت برش به‌صورت حکمی به طبع سطح تمام‌شده از یکنواختی زیادی برخوردار نخواهد بود.

معایب سنگ های مرمریت

سنگ مرمریت آباده شیراز

سنگ مرمریت آباده یکی از انواع مرمریت است که به دلیل رنگ روشن طرح زیبا و قیمت مناسب مورد توجه قرار گرفته است معادن مختلف این منطقه دارای رنگ و طرح های متنوع هستند که در انواع سنگ آباده امواج ، کرم صورتی آباده ، آباده گل پنبه ای عرضه می‌شود آباده کرم امواج بهترین سورت این سنگ است همچنین سنگ کرم صورتی نیز با زمینه کرم روشن و رگه‌های صورتی بسیار زیباست که به آب اناری نیز معروف است.

این سنگ به‌صورت ۴۰ طول و حکمی از ۴۰ در ۴۰ سانتیمتر تا بیشتر برش خورده و قیمت مناسب آن را به یکی از گزینه های اقتصادی و درعین‌حال زیبای فرش کف تبدیل نموده است وجود رگه‌های آهکی باز در این سنگ شایع است که باید در فرآوری با استفاده از روش یو وی یا سایر روش‌ها اصلاح گردد . همچنین به دلیل مقاومت فشاری نه چندان زیاد و رگه‌های فراوان ، احتمال پریدگی سطح سنگ ( اصطلاحاً رگه خالی کردن ) تحت رطوبت یا بارگذاری در مکان‌های پرتردد محتمل است.

سنگ مرمریت دهبید خراسان

سنگ دهبید خراسان از انواع نسبتاً مرغوب سنگ مرمریت است که به دلیل شباهت به سنگ مرمریت دهبید به این نام شناخته می‌شود معادن این سنگ در حوالی شهر مشهد واقع شده است رنگ زمینه این سنگ در صورت‌های مرغوب آن نسبت روشن است ولی در مقایسه با سنگ آباده به نسبت تیره تر و رگه‌های آن بیشتر است به دلیل استحکام مناسب ابعاد بزرگ آن حتی به‌صورت اسلب نیز در دسترس است و به لحاظ قیمت ارزان‌تر از سنگ دهبید و آماده می‌باشد.

مرمریت جوشقان یا شهیادی

سنگ جوشقان و شهیادی از گونه‌های معروف سنگ مرمریت هستند که به دلیل شفافیت و رنگ روشن زمینی مورد توجه قرار دارد معدن این دو سنگ یکسان با سینه کارهای متفاوت بوده و تفاوت‌های جزئی باهم دارند به‌طوری‌که گاهی در یک رده طبقه‌بندی می‌شود سنگ جوشقان ممتاز با رنگ سفید و رگ‌های ناخالصی محدود به رنگ زرد و گلبهی گران‌ترین صورت آن به شمار می‌رود سنگ مرمریت شهیادی نیز با زمینه روشن و دانه‌های ریز سیاه در سطح سنگ شناخته‌شده که به دلیل استفاده از این سنگ در برج آزادی به این نام معروف گردیده است.

معمولاً به‌صورت ۴۰ طول و یا در ابعاد ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر برش خورده و به دلیل وجود رگه‌های آهکی باز در ابعاد بزرگ تولید نمی‌شود به دلیل وجود همین رگه‌هایی ناخالصی عمدتاً در دیواره نماهای داخلی مورد استفاده قرار گرفته و کمتر در فرش کف مخصوصاً در فضاهای مرطوب استفاده می‌شود.

سنگ مرمریت صلصالیکاربرد سنگ مرمریت

سنگ مرمریت صلصالی از معادن منطقه خور و بیابانک در شرق اصفهان استخراج می‌گردد صلصالی جزو سنگ‌های پرطرفدار است که به دلیل زیبایی و قیمت مناسب به‌صورت گسترده در فرش کف با ابعاد عمدتاً ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر به‌صورت طولی در بدنه پارکینگ‌ها و راه‌پله‌ها و حتی به‌عنوان کف پله به کار می‌رود صلصالی با سه رنگ زمینه سفید یاسی و کرم با رگه‌های اصطلاحاً نوار قلبی عرضه می‌شود.

رنگ‌های قرمز قهوه‌ای نامنظم موجود در آن موجب افزایش زیبایی این سنگ گردیده است رنگ و طرح جذاب به استفاده گسترده از آن از کف سازی گردیده ولی به دلیل رگ‌های زیاد ترجیحاً باید در کف فضاهای مرطوب مثل آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد همچنین سنگ مرمریت خوب سنگان خور و بیابانک نیز با زمینه کرم تا گلبهی و رگه‌های نارنجی شباهت زیادی به صلصالی دارد رنگ زمینه این سنگ کمی تیره تر از صلصالی و سایر خصوصیات آنها تقریباً مشابه است.

سنگ مرمریت اداوی

سنگ مرمریت اداوی با رنگ زمینه کرم یا طوسی و رگ‌های محدود قهوه‌ای و نارنجی و نقاط سفید متمرکز یکی دیگر از سنگ‌های معروف منطقه خور و بیابانک به شمار می‌رود هاله‌ها و نقاط سفید گل پنبه ای پخش‌شده در سراسر طرح سنگ به‌عنوان شاخصه اصلی آن شناخته می‌شود سنگ مرمریت اداوی به دلیل مقاومت فشاری نسبت کم و جذب آب بالا تقریباً شبیه به سنگ مرمریت آباده بیشتر برای نمای دیوارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سنگ در کارخانجات عمدتاً به‌صورت ۴۰ طول و حکمی در ابعاد ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر دیده می‌شود درمجموع به دلیل طرح و نقش نه چندان زیبا و جذابیت معمولی بیشتر به خاطر قیمت بسیار مناسب در کف فرش فضاهای مسکونی نیز به کار می‌رود.

سنگ مرمریت بجستان

معادن سنگ مرمریت بجستان در جنوب استان خراسان رضوی واقع شده است این سنگ دارای رنگ قرمز روشن یا صورتی همراه با بازی رنگ و موج است که در آن خطوط و موج‌ها پررنگ‌تر از رنگ زمینه است وجود رگه‌های صورتی در سطح سنگ موجب افزایش زیبایی آن در دیده است صورت‌های ضعیف‌ترین سنگ معمولاً هاله‌های سفید نیز قابل مشاهده می‌باشد.

سنگ مرمریت بجستان به دلیل زیبایی بالا و قیمت مناسب به‌صورت ۴۰ طول یا حکمی جزء پرکاربردترین سنگ مرمریت های کشور جهت تزیین کف دیوارهای داخلی و پله است نکته حائز اهمیت آن است که احتمال رنگ پریدگی این سنگ در اثر آفتاب شدید مخصوصاً در انواع تیره تر وجود دارد.

سنگ مرمریت گاوشان کردستان

سنگ مرمریت گاوشان از سنگ‌های زیبا با تناژ قرمز است که از معادن اطراف روستای گاوشان در حوالی سنندج استخراج می‌گردد امروزه به‌صورت محدود عرضه می‌شود زمینه رنگ قرمز یاقوتی با خطوط ریزودرشت درشت سیاه و هاله‌های سفیدرنگ موجب جذابیت آن گردیده است این سنگ علاوه بر زیبایی از استحکام مناسبی برخوردار است و به دلیل رنگ خاص برای پوشش کف لابی و دیوارهای داخلی بسیار مناسب می‌باشد.

معادن سنگ مرمریت

مرمریت گندمک

سنگ مرمریت گندمک شیراز یکی از انواع متداول مرمریت با رنگ زمینه کرم گندمی است که به دلیل شباهت طرح و رنگ آن با خوشه‌های گندم به این اسم شناخته می‌شود این سنگ به دلیل مقاومت بالا و جذب آب پایین قابلیت استفاده در فضاهای بیرونی ساختمان را نیز دارد طرح آن نسبت ساده و زیباست و به طور گسترده به‌صورت ۴۰ طول و حکمی تا ابعاد ۶۰ در ۶۰ راه‌پله و کف سازی به‌صورت ساده یا تیشه‌ای به کار می‌رود.

فرآوری این محصول گسترده بوده و به‌صورت سابیده و صیقلی تا هوند تیشه‌ای و بوش همر عرضه می‌گردد در فرآوری هوند جهت افزایش زبری و جلوگیری از لیز بودن سطح سنگ مراحل رزین و ساب به طور کامل انجام نشده و نمای نهایی اندکی ناصاف به نظر می‌رسد.

سنگ مرمریت هرسین

معادن سنگ مرمریت هرسین در استان کرمانشاه واقع گردیده است رنگ زمینه آن کرم تا خاکستری روشن و اغلب بدون رگه‌های زیاد است به دلیل طرح ساده و فاقد نقش زیاد باید صورت انتخابی کاملاً یکرنگ یکنواخت تهیه شده تا سطح یکدست حاصل شود بافت متراکم و بدون خلل و فرج جذب آب پایین و ساب پذیری مناسب از ویژگی‌های ممتاز این سنگ است همچنین مقاومت فشاری این سنگ بسیار مناسب است.

تا حدی که می‌توان سنگ هرسین را مقاوم‌ترین سنگ مرمریت کشور محسوب نمود به دلیل ویژگی‌های مذکور این سنگ به طور گسترده در کف و دیوارهای پارکینگ راه‌پله و کف فرش فضاهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد لازم به ذکر است که استفاده از این سنگ در فضاهای مرطوب مانند کف آشپزخانه و یا پارکینگ‌ها نیز بلامانع است.

سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت پرطاووسی یکی از گونه‌های خاص و جذاب مرمریت است رنگ زمینه کرم صورتی طوسی با خطوط و نقش‌های تیره موجب افزایش زیبایی این سنگ در کنار قیمت مناسب آن گردیده است معادن یزد و ارسنجان استان فارس از بهترین انواع این سنگ به شمار می‌رود زمینه سنگ یزد بسیار روشن و طرح‌های آن شلوغ‌تر است لیکن نقش‌های سنگ ارسنجان کمتر و زمینه آن تیره تر می‌باشد بافت این سنگ نسبت متراکم و جذب آب آن محدود می‌باشد بیشترین کاربرد سنگ مرمریت پرطاووسی در دیوار پارکینگ و راه‌پله سنگ کف پله و کف سازی ساختمان‌های مسکونی است .

به کار بردن این سنگ در محیط به دلیل طرح و نقش جذاب موجب گرمی فضا و ایجاد حس طبیعت شده ولی به دلیل طرح شلوغ زمینه توصیه می‌شود از استفاده آن در کف فرش فضاهای کوچک اجتناب شود به‌طورکلی استفاده از سنگهای دارای طرح و نقش زیاد مخصوصاً انواع تیره‌رنگ در فضاهای کوچک به دلیل کوچک‌تر شدن فضا در نظر بیننده چندان مطلوب نمی‌باشد.

سنگ مرمریت خوی آذربایجان غربی

سنگ مرمریت به دلیل بافت فشرده و متراکم از مقاومت زیادی برخوردار می‌باشد مقاومت زیبایی و جذب آب پایین این سنگ سبب استفاده گسترده در کف سازی محل‌های پرتردد علیرغم قیمت نسبت بالای آن شده است این سنگ در سه نوع کرم زیتونی و طلایی عرضه‌شده که هر یک طرح و رنگ خاص خود را دارد و

سنگ مرمریت مشکی

صورت‌های مرغوب‌تر فاقد رگ‌های ناخالصی و در صورت‌های ضعیف‌تر رگه‌هایی در سطح سنگ قابل مشاهده است زمینه غالب سنگ خوی سبزرنگ است که در انواع مرغوب‌تر رنگ روشن‌تر و در سورت های ضعیف‌تر به سبز تیره متمایل می‌شود.

علاوه بر این سنگ ابریشمی با زمینه نسکافه‌ای و رگه‌های مورب بسیار زیبا نیز از معادن خوی استخراج می‌گردد رنگ و طرح بسیار جذاب این سنگ در کنار زمینه روشن آن موجب استقبال زیاد جهت استفاده در کف فرش و واحدهای مسکونی گردیده است همچنین از معادن خوی سنگ قرمز نیز استخراج می‌شود این سنگ دارای رنگ زمینه قرمز تیره و روشن با رگه‌های سفید و صورتی پخش‌شده در سطح سنگ است که به دلیل مقاومت فشاری مناسب عمدتاً برای فرش کف و دیوار راه‌پله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت نمین

معادن سنگ مرمریت نمین در استان اردبیل حوالی شهرستان نمین واقع گردیده است رنگ زمینه کرم روشن با رگه‌های سفید و خاکستری و در برخی موارد نارنجی سبب زیبایی این سنگ در کنار سختی مناسب آن گردیده شده است هاله‌های سفیدرنگ متمرکز در بخش‌هایی از این سنگ قابل مشاهده است که به نمین گل یخی نیز معروف می‌باشد رنگ روشن زمینه ، مقاومت مناسب ، قابلیت صاف و صیقلی بالا و خلل و فرج کم از ویژگی‌های این سنگ است که علیرغم قیمت نسبت بالا آن را به یک گزینه مناسب برای محل‌های پرتردد تبدیل نموده است.

سنگ مرمریت چهرک

معادن این سنگ در استان‌های یزد و فارس واقع شده است سنگ مرمریت چهرک در رنگ‌های کرم صورتی و کرم زیتونی عرضه می‌شود رنگ زمینه آن کرم بوده و سطح آن هاله‌های صورتی یا سبز زیتونی به شکل موج پخش‌شده است این سنگ‌ساب پذیری خوبی داشته و از تخلخل کمی برخوردار است در فرآوری آن از ماستیک‌های بی‌رنگ یا هماهنگ با رنگ زمینه جهت پر کردن رگ‌های بسیار ریز سطح سنگ استفاده می‌شود سنگ مرمریت چهرک کرم صورتی به دلیل زیبایی خاص و قیمت نسبت ارزان از متداول‌ترین مرمریت ها به شمار می‌رود بیشترین کاربرد این سنگ در دیوارهای داخلی و فرش کف است.

سنگ مرمریت کرم کاشان

سنگ مرمریت کاشان دارای رنگ زمینه کرم و خاکستری تیره و روشن است و هاله‌های قهوه‌ای‌رنگ در سراسر آن وجود دارد و طرح خاص رگ‌ها تداعی‌کننده نقش و نگار کویر است و به این دلیل به سنگ مرمریت کویر نیز معروف گردیده است صورت‌های ممتاز این سنگ دارای زمینه روشن‌تر و فاقد رگ‌های ناخالصی است ولی صورت‌های ضعیف‌تر آن تیره تر و دارای خطوط و هاله‌های سفیدرنگ است این سنگ عمدتاً در فرش کف و دیوارهای داخلی به‌صورت ۴۰ طول یا حکمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت دیپلمات

سنگ مرمریت دیپلمات از معادن استان فارس استخراج می‌گردد زمینه آن کرم خاکستری نسبت روشن بوده ورگه‌ها و نقوش یا تناژهای مختلف رنگ طوسی روی آن خودنمایی می‌کند این سنگ در دو صورت شلوغ و نسبت خلوت با نقوش کمتر تولید می‌شود اصطلاحاً گل‌درشت و گل ریز لیکن به‌طورکلی زمینه سنگ مرمریت دیپلمات تیره و شلوغ بوده و در کف فرش فضاهای کوچک باید بااحتیاط مورد استفاده قرار گیرد این مرمریت از ۴۰ طول تا حکمی و حتی اسلب فرآوری شده و استفاده از آن در دیوار پارکینگ بدنه راه‌پله و حتی به‌عنوان سنگ کف پله موجب زیبایی و جذابیت فضا می‌گردد.

گوهره سنگتفاوت سنگ مرمریت و مرمر

سنگ مرمریت گوهره از معادن حوالی شهرستان خرم‌آباد در استان لرستان استخراج می‌گردد رنگ زمینه آن کرم روشن تا تیره است و صورت‌های ضعیف‌تر آن دارای رگه‌های تیره و خاکستری می‌باشد به دلیل بازار صادراتی زیاد عمدتاً سورت های مرغوب این سنگ به‌صورت اسلب و کوپ خام صادرشده و بیشتر درجات ضعیف‌تر آن در بازار داخلی عرضه می‌گردد لذا در بین عموم از گوهر به‌عنوان یک سنگ کاملاً معمولی بدون خصوصیات جذاب و تنها قابل‌استفاده در بناهای با نازک‌کاری معمولی یا حتی سطح پایین یاد می‌شود مقاومت فشاری سنگ گوهره مناسب است.

به همین جهت به طور گسترده در اماکن عمومی اداری و مدارس به‌عنوان پوشش دیوارها فرش کرد و پل مورد استفاده قرار می‌گیرد تخلخل کم ، طرح یکدست و قیمت مناسب از مزایای این سنگ بوده و در مقابل ، ساب پذیری معمولی و مقاومت نه چندان زیاد در برابر رطوبت از معایب آن به شمار می‌رود لذا توصیه می‌شود از به کاربردن گوهره در فضاهای باز و در معرض رطوبت به دلیل بافت آهکی آن اجتناب گردد.

سنگ مرمریت سی مکان

معادن سنگ مرمریت سی مکان در استان فارس واقع گردیده است رنگ زمینه این سنگ کرم تیره تا روشن است و خطوط و رگه‌های سفید و قهوه‌ای در سطح آن پراکنده می‌باشد سورت های مرغوب این سنگ روشن‌تر و دارای هاله‌های سفید کمتر است جذب آب پایین ، مقاومت فشاری مناسب و ساب پذیری بالا از ویژگی‌های سنگ سی مکان است و به همین دلیل عمدتاً به‌صورت ۴۰ طول و حکمی ۴۰ در ۴۰ و ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر در کف دیوارها و پله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت پارادایس یا سناتور

سنگ مرمریت پارادایس یکی از انواع زیبای سنگ مرمریت است که عمدتاً از معادن استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری استخراج می‌گردد رنگ زمینه این سنگ از کرم روشن تا تیره متغیر است و دارای رگه‌های ریز سفید و قهوه‌ای می‌باشد طرح و نقش سنگ پارادایس تقریباً یکدست و خطوط نازک سفیدروی سطح آن پراکنده‌شده است مقاومت این سنگ نسبت مطلوب است و به طور طولی حکمی و حتی اسلب عرضه می‌گردد استفاده در فرش کف و دیوار راه‌پله از عمده‌ترین مصارف سنگ مرمریت سناتور است.

سنگ مرمریت مهکام یا دیاموند

سنگ مرمریت مهکام یکی از زیباترین سنگهای استخراج شده از معادن منطقه خور و بیابانک در استان اصفهان می‌باشد رنگ زمینه این سنگ قهوه‌ای روشن تا تیره با خطوط و رگ‌های مورب پخش‌شده در سراسر صفحه آن است رنگ نوک‌مدادی آن نیز با فراوانی کمتر استخراج شده که دارای زیبایی خاص خود است به دلیل بافت خاص و شکل رگ‌ها به این سنگ اسپایدر نیز گفته می‌شود.

مهکام به‌صورت 20 و 40 طولی تا حکمی با ابعاد مختلف بریده‌شده و علیرغم قیمت نسبت بالا به دلیل جذابیت فوق‌العاده و رنگ و طرح خاص به طور گسترده در باند دور فرش کف قرنیز و یا دور آسانسور در فضاهای مسکونی و تجاری جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از این سنگ‌فرش کف به دلیل رنگ تیره آن چندان مطلوب نبوده و در صورت لزوم ترجیحاً باید با سنگهای روشن‌تر ترکیب گردد.

سنگ مرمریت لاشتر اصفهان

سنگ لاشتر یکی از انواع سنگ مرمریت با سطح زیبایی معمولی است به دلیل استخراج از معادن منطقه لاشتر از جنوب اصفهان به این نام خوانده می‌شود زمینه این سنگ طوسی‌رنگ همراه با رگه‌های سفید است که برای طرح‌های کف یا دیوار مخصوصاً در اماکن تجاری لابی ورودی سرویس‌های بهداشتی و حتی به‌عنوان ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت مشکی نجف‌آباد نیز شباهت زیادی به سنگ لاشتر داشته و به دلیل رگ‌های سفید بیشتر روی زمینه مشکی تیره از زیبایی بالاتری برخوردار است سنگ مرمریت نجف‌آباد در دو نوع سابیده و چرمی به‌صورت حکمی و ۴۰ طول عرضه می‌گردد.

سنگ مرمریت گلدن رز یا قرمز اردستان

سنگ مرمریت گلدن رز از سنگ مرمریت های داخلی است که از معادن استان اصفهان شهرستان اردستان استخراج می‌گردد رنگ زمینه این سنگ قرمز روشن تا تیره بوده که با نقوش سفید و تناژهای مختلف رنگ قرمز پوشیده شده است رنگ و طرح زیبا در کنار ساب پذیری و درخشندگی بالا موجب افزایش کیفیت و زیبایی آن گردیده و در دکوراسیون داخلی و تزئینات کف و دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جذب آب مناسب ، بافت متراکم و قیمت نسبت بالا به دلیل محدود بودن معادن مخصوصاً در سورت های مرغوب و ابعاد بزرگ از خصوصیات این مرمریت به شمار می‌رود.

سنگ مرمریت گلدن بلک

سنگ مرمریت گلدن بلک در زمره زیباترین سنگهای معمولی به‌حساب می‌آید رنگ زمینه مشکی یا نوک‌مدادی با رگه‌های سفید و طلایی آن را به یک فرهنگ خاص تبدیل نموده است.
سنگ مرمریت گلدن بلک محلات یزد و کاشان از معادن غنی موجود در کشور به شمار می‌رود وجود رگه‌های طلایی نازک در سورت های مرغوب در کنار یک نورپردازی مناسب منظره منحصربه‌فردی در دیوار یا کف ایجاد می‌نماید زمینه سنگ محلات نوک‌مدادی و خطوط طلایی آن بیشتر و ضخیم‌تر است همچنین سنگ کاشان و یزد کاملاً تیره و دارای رگه‌های سفید و طلایی است به‌طورکلی در صورت‌های ضعیف‌تر رگ‌ها عمدتاً سفیدرنگ هستند.

قابلیت تیرگی زمینه این سنگ مانند بسیاری دیگر از سنگهای مشکی از رنگ مصنوعی استفاده‌شده که به‌مرورزمان تحت تابش آفتاب کمرنگ می‌شود البته به‌طورکلی توصیه می‌شود از به کار بردن اکثر سنگ مرمریت های مشکی در نواحی تحت تابش مستقیم آفتاب به دلیل احتمال کدر شدن رنگ پریدگی اجتناب گردد سنگ مرمریت گلدن بلک جهت استفاده در لابی‌ها قرنیزها و دور آسانسور در ترکیب با سنگهای روشن بسیار زیبا خواهد بود.

اخیراً سنگ مرمریت تری دی بلک با رنگ و طرح مشابه گلدن بلک ولی با رگه‌های سفید و طلایی ریز و ظریف‌تر پخش‌شده در سطح سنگ نیز ارائه گردیده است این سنگ بسیار زیبا بوده و در صورت برابر کمی ارزان‌تر از گلدن بلک عرضه می‌شود.

سنگ مرمریت امپرادوروزن مخصوص سنگ مرمریت

امپرادور یکی از جذاب‌ترین گونه‌های سنگ مرمریت است که در دو نوع تیره و روشن ( دارک و لایت )طبقه‌بندی می‌گردد با توجه به عدم وجود منابع این سنگ در داخل ، تمام نیاز کشور از خارج تأمین می‌شود با توجه به معادن غنی کشور در سنگ‌های تراورتن و سنگ مرمر عمده سنگهای وارداتی مربوط به سنگ مرمریت کوارتز و سنگ گرانیت از کشورهای اسپانیا ترکیه هند چین و برزیل وارد می‌گردد کشورهای اسپانیا و ترکیه از صادرکنندگان اصلی سنگ امپرادور در دنیا به شمار می‌رود که قیمت سنگ ترکیه بسیار ارزان‌تر از نوع اسپانیایی است.

حجم عمده‌ای از این سنگ در چین فرآوری می‌شود استفاده از این سنگ در کف یا دیواری لابی منظره فوق‌العاده ایجاد می‌کند رگه‌های طلایی درزمینهٔ تیره مشکی یا قهوه‌ای موجب جذابیت این سنگ گردیده است کشور تولیدکننده ،کیفیت فرآوری ، زیبایی طرح و نقش ، ضخامت و رنگ به‌عنوان عوامل اصلی در قیمت این سنگ شناخته‌شده که آن را در زمره سنگ‌های گران‌قیمت قرارداد.

همچنین سنگ سیلک امپرادور یا پرشین سیلک با زمینه طوسی و رگه‌های سفید و خاکستری نیز یکی از گونه‌های زیبای سنگ مرمریت است که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است این سنگ از معادن تبریز استان فارس استخراج شده و در دو صورت تیره و روشن طبقه‌بندی می‌شود بافت متراکم و جذب آب کم از ویژگی‌های شاخص این سنگ به شمار می‌رود.

سنگ مرمریت کنگلومرا

به‌طورکلی به سنگ‌هایی که از به هم چسبیدن قطعه‌سنگهای ریزودرشت وجود می‌آید کنگلومرا به گفته می‌شود این قطعات طی سالیان متمادی در اثر فشار کاملاً داخل یکدیگر فرورفته و با پر کردن فضاهای خالی تشکیل قطعه‌سنگ یکپارچه می‌دهند سنگ مرمریت کنگلومرا یکی از خاص‌ترین سنگ‌های تزئینی کشور است که عمدتاً از معادن رفسنجان استان کرمان استخراج می‌گردد.

رنگ زمینه این سنگ قرمز بوده که با قطعات کوچک و بزرگ به رنگ‌های نارنجی زرد سفید و تناژهای مختلف رنگ قرمز تزیین گردیده است مقاومت فشاری مناسب تخلخل کم جذب آب پایین و ساب پذیری بالا از خصوصیات سنگ مرمریت کنگلومرا محسوب می‌شود طرح جذاب و رنگ خاص این سنگ موجب زیبایی و گرمی فضا شده و عمدتاً جهت تزیین کف ساختمان‌های اداری و تجاری رستوران‌ها و لابی هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت پلنگی سیاه دره

معادن این سنگ در شهرستان محلات حوالی سیاه دره واقع گردیده است سنگ مرمریت پلنگی درواقع یکی از سنگهای کنگلومرا محسوب می‌شود هاله‌های پلنگی بر روی رنگ زمینه مشکی زرد و نارنجی در کنار طرح بسیار جذاب و کم‌نظیر سبب شهرت آن شده است و رنگ‌های متنوع این سنگ به‌مثابه یک تابلو نقاشی چشم‌نواز سبب افزایش جذابیت فضای کف و دیوار می‌گردد که جذب آب پایین تخلخل کم ساب پذیری زیاد مثل اکثر هم‌خانواده‌های خود از مزایای آن است همچنین سنگ مرمریت پلنگی دهبید نیز از معادن استان فارس استخراج می‌گردد زمینه سنگ دهبید کرم روشن و با هاله‌های قهوه‌ای تزیین‌شده است.

سنگ مرمریت لته ترکیه

سنگ مرمریت لته یکی از انواع مرمریت های وارداتی از کشور ترکیه است که اخیراً به دلیل رنگ روشن و طرح نسبت زیبا مورد توجه قرار گرفته است این سنگ به لحاظ طرح و رنگ شباهت زیادی به سنگ دهبید دارد رنگ زمینه آن سفید تا کرم روشن و دارای خطوط طرح دار کرم هست معمولاً این سنگ به‌صورت کف یا اصل وارد کشور شده و بنا به سفارش مشتری در ابعاد موردنظر برش داده می‌شود به دلیل قیمت بالای این سنگ عمدتاً در کف واحدهای مسکونی یا تجاری لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمریت مارمارا

سنگ مرمریت مارمارای ترکیه یکی از گونه‌های خاص سنگ با خطوط صاف و موازی است که به دلیل طرح منحصربه‌فرد آن در پروژه‌های مجلل مورد استقبال قرار گرفته است زمینه این سنگ طوسی روشن و دارای خطوط تیره صاف با طیف رنگی مختلف مشکی و خاکستری است عمدتاً از این سنگ در فرش کف آشپزخانه حمام یا سرویس‌های بهداشتی لوکس به‌تنهایی یا در ترکیب با سایر فرهنگ‌ها استفاده می‌گردد.

به دلیل وجود خطوط موازی می‌توان ازآن‌جهت ایجاد حس بصری و خطای دید جهت افزایش یا کاهش ابعاد فضا استفاده نمود به‌عنوان‌مثال استفاده از آن به‌صورت ایستاده با خطوط عمودی در دیوارها موجب افزایش ارتفاع سقف شده و یا نصب آن به‌صورت افقی موجب افزایش عرضه فضا می‌گردد.

سنگ مرمریت سبز هند

سنگ مرمریت سبز هند یکی از گونه‌های وارداتی است که به دلیل طرح جالب و مخصوصاً رنگ خاص آن مورد استفاده قرار می‌گیرد این سنگ از انواع تقریباً کمیاب است و کشور هند از معادن اصلی آن به شمار می‌رود رنگ زمینه سبزرنگ با انواع خطوط و رگه‌های نامنظم مشکی سفید و تناژهای مختلف رنگ سبز موجب زیبایی بیشتر آن گردیده است به دلیل طرح خاص این سنگ به مرمریت جنگل بارانی نیز معروف است.

سنگ مرمریت سبز معمولاً به‌صورت اصل وارد کشور شده و در ابعاد موردنظر برش داده می‌شود به دلیل حس آرامش موجود در رنگ سبز می‌توان از آن در پوشش کف و دکوراسیون داخلی در ترکیب با سایر سنگ‌ها استفاده نمود همچنین گونه‌های دیگر مرمریت رین فورست با رنگ زمینه کرم عسلی و قهوه‌ای و رگه‌های بسیار زیبا نیز از کشور هند واردشده که در داخل کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سنگ مرمریت نسکافه‌ای چینی

مرمریت نسکافه‌ای یکی از انواع سنگهای وارداتی از کشور چین است به دلیل کیفیت بالای ماشین‌آلات و تکنولوژی فراوری سنگ و درعین‌حال قیمت مناسب آن سنگهای وارداتی از چین بسیار مورد توجه قرار گرفته است تنها به لحاظ کیفیت تقریباً مشابه انواع اروپایی خود بود ولی به لحاظ قیمت بسیار ارزان‌تر از آنهاست سنگ مرمریت نسکافه‌ای یکی از سنگهای زیبایی است که به دلیل رنگ ملایم و طرح و نقش خاص آن مورد توجه قرار گرفته است.

رنگ نسکافه‌ای یکنواخت زمینه در کنار خطوط و طرح های سفید سبب جذابیت بیشتر آن شده است ترکیب این سنگ بارنگ‌های روشن مخصوصاً کرم و سفید موجب افزایش زیبایی آن می‌گردد که فرش لابی و باند دور آسانسور از موارد استفاده عمده این سنگ به شمار می‌رود.

سنگ مرمریت آیس فلاور

سنگ مرمریت هایس فلاور یا گل یخ یکی از زیباترین سنگ‌های وارداتی چینی است استحکام مناسب و ساب پذیری فوق‌العاده از ویژگی‌های این مرمریت به شمار می‌رود . رنگ زمینه این سنگ مشکی تیره است که با انواع طرح های موج پیچ سفید و طوسی تزیین گردیده است خطوط نازک اسپایدری در کنار حال‌های سفید متمرکز در بعضی قسمت‌ها موجب ایجاد طرح های بسیار متنوع و افزایش جذابیت آن می‌باشد.

این سنگ مانند اکثر سنگهای وارداتی به‌صورت اسلب وارد کشور شده علی‌رغم زیبایی فوق‌العاده از قیمت نسبت مناسبی برخوردار است استفاده از سنگ مرمریت فلاور به‌عنوان یک تابلوی نقاشی در کف و دیوار لابی در کنار نورپردازی مناسب سبب ایجاد نمایی بسیار خاص است و جذاب می‌گردد.

سنگ های مرمریت وارداتی

سایر سنگ مرمریت های وارداتی

تنوع رنگ و طرح سنگ مرمریت و جذابیت فوق‌العاده آن موجب گسترش بازار صادرات و واردات آن در سراسر دنیا گردیده است لذا به دلیل گستردگی معادن این سنگ در بسیاری از کشورها همواره شاهد واردات گونه‌های جدیدی از آن به داخل کشور هستیم لازم به ذکر است که به دلیل ذخایر فراوان و تنوع معادن سنگ مرمریت ایران برخی از مرمریت های وارداتی مشابهت زیادی با انواع داخلی داشته و بیشتر به دلیل برند خارجی علیرغم قیمت بیشتر در ساختمان‌های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته کیفیت فرآوری بالاتر نیز تا حدودی قابل مشاهده است به‌عنوان‌مثال سنگ لته ترکیه تقریباً شبیه به سنگ مرمریت دهبید است امپرادور نر تا حدود زیادی با سنگ مرمریت مشکی نجف‌آباد مشابه دارد و یا ولوکاس یونان تا حدودی شبیه سنگ‌های چینی داخلی است لیکن همچنین بازار واردات طرح‌های زیبای سنگ مرمریت از جذابیت بالایی برخوردار است.