سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر نوعی سنگ‌آهکی دگرگون‌شده با کانی‌های رنگارنگ است که کلسیت اصلی‌ترین کانی تشکیل‌دهنده آن بوده که در طی فرآیند دگرگونی متبلور و درشت‌تر می‌شود. وقتی سنگ‌آهک در معرض فشار و حرارت زیاد قرار می‌گیرد، دگرگون‌شده و مرمر به وجود می‌آید.

این نوع سنگ هم به‌صورت یکدست و هم بارگه‌هایی به رنگ‌های متنوع یافت می‌شود قابلیت صیقل پذیری این سنگ‌ها بسیار بالاست و تا حد جلای آیینه‌ای قابل صیقل می‌باشند.

سنگ‌های مرمر به‌عنوان مواد اولیه منحصربه‌فرد، در تزئین ساختمان‌های بزرگ و مجسمه‌ها به کار می‌روند. در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر به دلیل افزایش روزافزون صنایع مختلف، سنگ‌های تزئینی و قیمتی پاسخگوی نیازهای آن‌ها نبوده است. هم‌اکنون بسیاری از خدمات کف‌سابی برای این نوع سنگ انجام می‌گردد.

سنگ مرمر ساختمانی که با نام مرمر نیز در دنیا شناخته می‌شود، سنگی است که از آن در مجسمه‌سازی و فضای داخلی ساختمان اعم از آشپزخانه، سرویس بهداشتی، پله، ساخت موزائیک، کف داخلی ساختمان، تزئین دیوار و … استفاده می‌شود.

بناهای تاج محل، مجسمه‌های میکل آنژ و کتابخانه‌ی عمومی نیویورک تماماً از مرمر ساخته شده‌اند. این سنگ بلورهای درشت و در هم قفل‌شده‌ای دارد که با این مشخصه می‌توان آن را از سنگ‌های رسوبی مثل سنگ مرمریت شناسایی کرد.

نحوه‌ی پیدایش سنگ مرمر

مرمر، یک نوع سنگ حاصل از دگرگونی سنگ‌آهک یا دولومیت است. زمانی که سنگ‌آهک تحت تأثیر فشار و گرمای زیاد قرار می‌گیرد، مجدداً متبلور می‌شود و بدین ترتیب سنگ مرمر به وجود می‌آید.

مواد تشکیل‌دهنده‌ی سنگ مرمر

کانی اصلی تشکیل‌دهنده‌ی مرمر، کلسیت است و رنگ سنگ با خلوص بالای آن (99 درصد کربنات کلسیم)، یکدست سفید می‌باشد.
در مجسمه‌سازی از این نوع سنگ استفاده می‌شود. همچنین مرمر با خلوص بالا، شفاف بوده و نور را از خود عبور می‌دهد؛ به همین دلیل از این خاصیت آن در نورپردازی استفاده‌ می‌کنند. سنگ مرمر نیز در مواردی با ناخالصی‌هایی همراه است که باعث تغییر رنگ اصلی آن می‌شود.

سنگ مرمر طلایی

ویژگی‌های سنگ مرمر

سنگ در زمره سنگ‌های آهکی دگرگونی است و از دیرباز عمدتاً در اماکن زیارتی و بقاع متبرکه مورد استفاده قرارگرفته است عمده مرمرها در شرایط جوی مقاومت ولی به دلیل امکان هوازدگی در برابر شرایط جوی و احتمال کدر شدن تحت تابش خورشید در برخی نمونه‌ها اکثراً در داخل ساختمان به کار می‌روند.

مرمریت و آرگونیت عمده ترکیبات سنگ مرمر را تشکیل می‌دهند مرمر خالص سفید و شفاف است ولی وجود کانی‌های آهن آلومینیوم منیزیم و موجب تنوع رنگ و نقش آن در انواع سفید زرد لیمویی سبز قرمز قهوه‌ای و غیره شده به‌طوری که مرمریت یک درصد خالص، به ندرت یافت می‌شود پرشین سنگ در جهت موازی و عمود بر جایها، قابل انجام است.

زیبایی چشم‌نواز تنوع رنگ و قابلیت ساب و ثروت فوق‌العاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سنگ قلمداد شده و جزء سنگ‌های گران‌قیمت طبقه‌بندی می‌شود مکان‌های لوکس و مجرد مانند لابی هتل‌ها و مجتمع‌های تجاری و ساختمان‌های مسکونی از موارد مصرف این سنگ تزیینی ارزشمند به‌صورت اسلب یا بوک مرج دوتایی یا ۴ تایی است.

در سنگ‌های بوک مچ در هنگام برش سنگ نقش‌ها کنار هم حفظ ‌شده و به ترتیب هنگام نصب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یا آن که طرح ها و نقوش متناسب از قطعات مختلف کنار هم جفت می‌شود قابلیت عبور نور از این سنگ در ترکیب با نورپردازی زیبا موجب ایجاد مناظر منحصربه‌فرد و مختص این سنگ می‌گردد.

همواره ایتالیا یکی از قدیمی ترین و بزرگترین تولید کنندگان مرمر در جهان به شمار می‌رفته که معادن واقع در جزیره سیسیل و شهر لاتزیو از کیفیت بالایی برخوردارند و همچنین وجود معادن فراوان و غنی در ایران در استان خراسان (مشهد) کرمان ( ده مریم سیرجان و ده رستم بم ) کردستان آذربایجان شرقی آذربایجان غربی سبب تولید گونه های نادر و بسیار باکیفیت گردیده است.

به طور کلی می‌توان گفت هر جا سنگ تراورتن باشد مرمر نیز در بین رگ‌های آن موجود است لذا از بسیاری معادن تراورتن معروف‌ترین انواع مرمر ایران می‌توان به مرمر سبز آب باریک آذرشهر سبز عباس‌آباد جلفا سبز توران پشت و بورق یزد مرمر اسدی مشهد صورتی نقده ، پرتقالی کاشمر ، مرمر تنگوییه و گزوئیه سیرجان و ساردوئیه رفسنجان اشاره نمود.

در سال‌های اخیر کوپ یا اسلب مرمرعقیق سبز و صورتی افغانستان به دلیل رنگ و طرح بسیار جذاب و قیمت نسبتاً مناسب مورد توجه وارد کنندگان ایران و ایتالیا قرارگرفته است.

سنگ مرمر روشویی

نام گذاری سنگ مرمر

نام‌گذاری سنگ مرمر عمدتاً بر مبنای رنگ آنها انجام شده و سپس بر مبنای کشور تولیدکننده یا معدن استخراج شده مورد طبقه بندی قرار می‌گیرد این سنگ دارای طیف رنگی گسترده و متنوعی است که رنگ های سبز صورتی سفید آبی اصلی پرتغالی قهوه ای از معروف‌ترین آنها به شمار می‌رود.

نام گذاری انواع مختلف سنگ مرمر برحسب مکان استخراج نیز صورت می‌گیرد.

مکان‌های مهم استخراج سنگ مرمر در ایران

مرمر سبز عباس آباد جلفا، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمر خلج خراسان، مرمر صورتی نقده، مرمر سبز آب باریک آذرشهر، مرمر اسفند کرمان، مرمر سبز شاهین دژ، مرمر سبز توران پشت یزد و مرمر سبز بورق یزد، تنگویه سیرجان، ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس از معروف ترین معادن مرمر ایران می باشند.

انواع سنگ مرمر

این سنگ ساختمانی و دکوراتیو انواع مختلفی دارد و دسته بندی آن با توجه رنگ انجام می‌شود. سنگ مرمر سفید، سبز، صورتی، آبی و غیره نمونه ای از این سنگ ها هستند.

* مرمر سبز
* مرمرعسلی
* مرمر صورتی
* مرمر رنگی
* مرمر پرتقالی
* مرمر آبی
* مرمر سفید

مرمر در دکوراسیون داخلی ساختمان، مجسمه سازی، ساخت کاشی مرمر و به‌عنوان دیوارپوش سرویس های لوکس به کار می رود.

کاربرد سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان

بسیاری از معماران ساختمان‌های لوکس به دلیل جذابیت و زیبایی چشمگیر سنگ مرمر، از آن در نمای بیرونی ساختمان استفاده می کنند.

نمای ساختمان به طور کلی به‌عنوان صورت ساختمان به حساب می‌آید. اگر قصد استفاده از سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان را دارید، زیبایی، مدرنیته، استحکام، عایق حرارتی، از بین نرفتن انرژی داخل ساختمان، طراحی سنگ نما و همچنین قیمت این سنگ باید در نظر گرفته شود.

موارد استفاده از سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان

* سنگ مرمر در دیوار بین کابینت ها
* سنگ مرمر به‌عنوان کف‌پوش
* میزهای مرمر
* سنگ مرمر در ساخت راه پله
* لامپ تزئینی مرمر
* کانتر سنگ مرمر
* سنگ مرمر در طراحی حمام
* سنگ مرمر به‌عنوان دیوارپوش
* میز قهوه خوری سنگ مرمر

سنگ مرمر با رگه های طلایی

مزایای سنگ مرمر

  • مرمر در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است و در برابر سرما و گرما و باران آسیب نمی بیند.
  • این نوع سنگ قابلیت صیقل پذیری بالایی دارد و می توان آن را جلا داد.
  • سنگ مرمر دارای سطحی درخشان است. دلیل این درخشندگی، نفوذ نور در سنگ و انعکاس آن توسط لایه های زیرین می‌باشد. در واقع نوعی انعکاس داخلی رخ می دهد. این سنگ نمونه مناسب برای سنگ آشپزخانه می‌باشد.
  • سنگ مرمر گرما را جذب نمی‌کند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است. استفاده از آن برای کف‌پوش ساختمان باعث خنک شدن فضا می‌شود.
    سنگ مرمر ضد آلرژی است و گرد و غبار را در خود نگه نمی دارد.
  • نگهداری و تمیز کردن آن به راحتی انجام می‌شود و با یک دستمال مرطوب می توان آن را تمیز کرد.

معایب سنگ مرمر

سنگ مرمر از دسته سنگ‌های متخلخل و نرم است و به راحتی در برابر مواد اسیدی واکنش نشان می دهد و دچار خوردگی می‌شود.
قیمت سنگ مرمر در مقایسه با سایر سنگ‌هایی که در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی به کار می‌روند بالاتر است.

قیمت سنگ مرمر

سنگ مرمر در رنگ های گوناگون استخراج شده و دارای قیمت های مختلف می‌باشد. ازجمله موارد مهم و تأثیرگذار بر قیمت سنگ مرمر می توان به کیفیت سنگ، رنگ و طرح، قطر و ابعاد، نوع فرآوری و سورت دقیق آن اشاره نمود.

این سنگ پس از برش کاری و ساب زنی سورت بندی می‌شود. برای مثال سنگ‌های اسلبی که بوک مچ هستند قیمت بالاتری دارند. برای بررسی کیفیت این متریال آن را از نظر فیزیکی و شیمیایی آنالیز می کنند و هر چه آنالیز مطلوب تر باشد مرمر باکیفیت تر و گران تر خواهد بود.

استخراج سنگ گرانیت و سنگ مرمر چگونه انجام می‌شود ؟

سنگ مرمر افغانستان

مرمر و سنگ گرانیت سنگ‌هایی هستند که از طریق خنک شدن ماگما در داخل زمین ایجاد می شوند. در داخل زمین، پس از گوشته، یک لایه عمیق از سنگ ذوب شده واقع شده است که در اثر واکنش عناصر رادیواکتیو تشکیل شده است و در نهایت دچار فرایند تجزیه می‌شود.

مواد در حال پوسیدگی موج گرمای شدیدی را آزاد می کنند که سنگ‌های اطراف را ادغام می‌کند. وقایع زمین شناسی، به‌عنوان حرکت صفحات یا فشار، باعث می‌شود سنگ ها به سطح زمین رانده شوند. هنگامی که سنگ ها به سطح می رسند؛

یک خنک کننده ایجاد می‌شود که از سنگ‌های آذرین، به‌عنوان گرانیت و سنگ مرمر منشأ می‌گیرد. روند استخراج گرانیت و سنگ مرمر در معادن سنگ شروع می‌شود. معادن، ذخایر طبیعی کوه های صخره ای هستند، محلی که سنگ ها از جنبه طبیعی آن هستند.

برای یک استخراج موفق، یک تیم حرفه ای و تجهیزات مناسب مورد نیاز است زیرا این فعالیت ظریف است و به ایمنی و حفظ سنگ ها در زمان استخراج نیاز دارد. برای برش یک سنگ در اندازه کوچکتر، از ابزارهای مختلفی بین آن‌ها استفاده می‌شود:

دستگاه سیم الماس، کیسه های آب، سنگ شکن، مته الماس، و غیره. برای جابجایی بلوک های داخل معادن، از محل استخراج به حیاط انبار، از تراکتورهای بزرگ به‌عنوان ماشین لودر استفاده می‌شود. پس از این مرحله، مواد در کامیون های بزرگ سازگار با بارهای سنگین ذخیره می شوند و با مقصد به صنعتی منتقل می شوند که بلوک ها به ورق تبدیل می شوند.

ورق ها را می توان در مراحل زیر تولید کرد: جلا (با روشنایی)، تراز (بدون روشنایی) و گچ (بدون روشنایی) پس از فرآیند استخراج و صنعتی سازی، گرانیت و سنگ مرمر آماده خواهد شد تا به بازار عرضه شود.

پردازش روی سنگ مرمر

پس از استخراج بلوک ها از معدن، آن‌ها مراحل بیشتری را برای مطابقت با هدف مورد نظر خود طی می کنند. برای کاشی ها، مرمر به‌صورت شمش های سنگی برش داده می‌شود و براق می‌شود.

صفحات مرمر برای ساخت و ساز یا مجسمه سازی با استفاده از سیم های الماس یا اره باند برش داده می‌شود، که از چندین تیغه نوک الماس برای برش یک بلوک مرمر به دال های قابل کنترل تر استفاده می‌شود غالباً رزین برای پر کردن ترک های سطح سنگ مرمر استفاده می‌شود.
پس از پرداخت، فقط 1 درصد از سطح با رزین پوشانده می‌شود و خلوص و زیبایی سنگ تمام شده را حفظ می‌کند.

سنگ مرمر سفید با رگه های طلایی

نکات پایانی

همانطور که گفتیم مرمر یک سنگ ساختمانی و دکوراتیو است که در صنعت ساختمان کاربردهای فراوانی دارد. استفاده از المان‌های طبیعی در طراحی داخلی و خارجی ساختمان از بهترین ایده هایی است که می توان مورد استفاده قرار داد .

سنگ مرمر نیز ازجمله المان‌های طبیعی می‌باشد که بهره‌گیری از آن در قسمت‌های مختلف خانه، نمای بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. استفاده از نکات ارائه‌شده به شما در جهت دستیابی به یک طراحی زیبا کمک خواهد کرد. شما از سنگ مرمر در کدام قسمت ساختمان خود استفاده کرده‌اید؟