نکات مهم و کاربرد و ویژگیهای سنگ دیوار

دیوار بخش مهمی از ساختمان است و باید به جنبه زیبایی آن نیز توجه نمود. تزیین دیوار در نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار تأثیرگذار است. در طراحی دیوارها المان‌های مختلف و زیبایی وجود دارند.اما سنگ دیوار علاوه بر زیبایی مقاومت دیوار را افزایش می‌دهد. از بهترین کاربردهای سنگ، استفاده از آن برای تزیین دیوارهای ساختمان می‌باشد.

سنگ دیوار حیاط

مزایای استفاده از سنگ دیوار

استفاده از سنگ دیوار علاوه بر زیبایی عایق صداست و از اکو شدن صدا جلوگیری می‌کند. سنگ نسبت به سایر مصنوعات دیرتر کثیف می‌شود و تمیز کردن آن راحت‌تر است. علاوه بر این روح و حس طبیعت را به انسان انتقال می‌دهد.
استفاده از سنگ دیوار یک ایده عالی برای تزیین است. در طراحی نمای بیرونی ، دیوار حیاط، دیوار پارکینگ و دیوارهای داخلی ، دیوار اتاق‌خواب، اتاق نشیمن ، شومینه، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی سنگ ایده بسیار جذاب و مناسبی است.

سنگ دیوار در فضاهای داخلی

در فضای داخلی(سرپوشیده) شامل لابی‌ها، راهروها و راه‌پله، داخل منازل در مجتمع‌های مسکونی، تالارها، رستوران‌ها هتل‌ها و پاساژهای تجاری واداری می‌توان انواع سنگ دیوار مرمریت، مرمر، تراورتن و گرانیت را به‌عنوان دیوار پوش استفاده کرد.

سنگ دیوار پذیرایی

از سنگ دیوار می‌توان به‌عنوان پوششی جذاب برای دیوارهای اتاق پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و حتی اتاق‌خواب استفاده کنید. از سنگ‌ها به گونه‌های بسیار متنوعی می‌شود در دکوراسیون اتاق‌های خانه استفاده کرد، اگر دوست ندارید تمامی دیوارهای خانه با سنگ پوشیده شوند می‌تواند فقط یک دیوار یا حتی قسمتی از دیوار را با سنگ‌های دکوراتیو یا سنگ‌های آنتیک بپوشانید ، به‌عنوان نمونه در اتاق نشیمن می‌توانید فقط دیوار پشت تلویزیون را با سنگ‌های زیبا تزئین کنید و باقی دیوارها را به طرح خود باقی بگذارید.

برای ایجاد جذابیت بیشتر در دکوراسیون منزل، ترکیب دو ماده سنگ و چوب در کنار یکدیگر، دیواری بسیار زیبا و شیک به وجود خواهد آورد.اصولاً در طراحی دیوار پذیرایی از سنگ مرمریت استفاده بیشتری می‌شود زیرا بسیار تجملاتی است و از زیبایی بالایی برخوردار است. استفاده از این سنگ باعث می‌شود که چهره دیوار فضای داخلی منزل شما جذاب‌تر به نظر برسد.

استفاده از سنگ دیوار آشپزخانه

بهترین گزینه برای سنگ دیوار آشپزخانه سنگ آنتیک است . برای انتخاب مدل سنگ آنتیک برای دیوار آشپزخانه باید بیش از هر چیز به کیفیت سنگ نگاه کنید. معمولاً سنگ‌هایی که رگه‌های طبیعی و درشت بیشتر و جلا و درخشندگی بالاتری دارند ازلحاظ کیفیت از دیگر مدل‌ها برتر هستند. سنگ آنتیک باکیفیت در مقابل سایش و رطوبت کاملاً مقاوم است و دارای عمر مفید و طولانی می‌باشد. بعلاوه از وزن کمی هم برخوردار هستند.

ازلحاظ قیمتی سنگ آنتیک قیمتی بسیار کمتر نسبت به سنگ‌های طبیعی دارند . سنگ‌های آنتیک دکوری یکی از بهترین گزینه‌ها برای دکوراسیون آشپزخانه‌های مدرن است. دکوراسیون آشپزخانه مدرن باید ساده و به‌دوراز اغراق در تزیینات باشد اما به مقدار کم این کار جلوه‌ای بسیار جذاب به آشپزخانه می‌دهد. بنابراین بهترین راه برای تزیین آن استفاده از مدل سنگ آنتیک آشپزخانه است که بارگه‌ها و بافت زیبای خود به دکوراسیون آشپزخانه جلوه‌ای لوکس و زیبا می‌بخشد.

انواع سنگ دیوار حیاط

استفاده از سنگ برای دیوار حیاط

حیاط خانه اولین چیزی است که مردم هنگام ورود آن را می‌بینند بنابراین باید با سبک و شخصیت خانه شما،را برجسته کرده و خیره‌کننده باشد.در طراحی منزل،طراحی دیوار حیاط یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود.
به دلیل اینکه دیوارها باید در مقابل عوامل جوی ، بارش بارانهای اسیدی مقاوم باشد ، نمی‌توان هر سنگی را برای آن انتخاب نمود. سنگ دیوار حیاط باید از ضخامت بالایی برخوردار باشد و رنگی مناسب آن است که حیاط را زیباتر جلوه دهد و متناسب با ساختمان و سنگ کف باشد.

در انتخاب سنگ مناسب برای دیوار حیاط باید به شرایط جوی و سرما و گرما توجه ویژه داشت. انتخاب نادرست سنگ دیوار حیاط در طی زمان باعث از بین رفتن زیبایی آن و تغییر در نمای سنگ می‌شود.

سنگ دیوار مناسب برای دیوار حیاط

سنگ‌های تراورتن، گرانیت، مرمریت سنگ‌هایی هستند که برای طراحی دیوار حیاط مورداستفاده قرار می‌گیرند ولی سنگ تراورتن گزینه بهتری است زیرا ضخامت آن نسبت به دیگر سنگ‌ها بالاتر است و عمر بالایی نسبت به باقی سنگ‌ها خواهد داشت.

سنگ دیوار راه‌پله

برای تزیین دیوار راه‌پله به دلیل اینکه جز فضای داخلی ساختمان محسوب می‌شود ، می‌توان از طیف گسترده‌ای از سنگ‌ها استفاده نمود. اما مناسب‌ترین سنگ برای سنگ دیوار راه‌پله سنگ مرمریت به دلیل ساب پذیری بالا و تنوع رنگی زیاد ، و تراورتن به دلیل تخلخل آن و وزن کمتری که نسبت به مرمریت دارد می‌باشد.

سنگ دیوار پارکینگ

همواره یکی از چالش‌های پیش روی بسیاری از مشتریان انتخاب سنگ دیوار مناسب برای پارکینگ می‌باشد. زیرا پارکینگ به‌عنوان یکی از بخش‌هایی است که همواره در معرض دید اولیه افراد خواهد گرفت. یکی از متریال هایی که به‌عنوان گزینه اصلی جهت استفاده در این بخش مورداستفاده قرار می‌گیرد سنگ ساختمانی است .

مرمریت هرسین را می‌توان به‌عنوان یکی از برترین سنگ‌های مرمریت برای این بخش از ساختمان به شمار آورد. اگر می‌خواهید فضای پارکینگ شما روشن‌تر به نظر برسد باید از سنگ‌هایی با بازه رنگ روشن استفاده کنید که برای این منظور می‌توانید از سنگ‌های مرمریت روشن مانند جوشقان و یا گرانیت‌های کرم و سفید چون نهبندان استفاده کنید . در انتخاب سنگ مناسب برای این بخش از ساختمان باید به پارامترهای دیگری نیز توجه داشته باشید که دراین‌بین می‌توان به نوع ساختمان مربوطه نیز اشاره کرد .

برای نمونه اگر شما به دنبال سنگ دیوار پارکینگ برای یک ساختمانی تجاری برند و لوکس هستید قطعاً تفاوت زیادی با یک ساختمان معمولی دارد زیرا رفت‌وآمد در پارکینگ این مجتمع تجاری کاملاً متفاوت بوده و این ساختمان قطعاً میزبان افرادی در آینده خواهد بود که ازنظر موقعیت اجتماعی در سطوح بالایی قرار دارند و پارکینگ اولین بخشی از ساختمان است که مورد بازدید آن‌ها قرار می‌گیرد بنابراین باید در انتخاب سنگ برای دیوارها و کف پارکینگ حساسیت بالایی به خرج داد.

سنگ دیوار لابی

پوشش دیوار لابی‌ها در مجتمع‌های مسکونی یا تجاری و یا هتل‌ها به دلیل قرار گرفتن در اولین قسمت ساختمان و بنا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین جهت باید بهترین نوع پوشش را برای این بخش‌ها در نظر گرفت. بهترین و زیباترین سنگ دیوار بدون شک سنگ مرمر در قالب اسلب است. سنگ مرمر طرح‌های و رنگ‌های بی‌نظیری داشته و اشعه نور را از خود عبور می‌دهد و با استفاده از این خاصیت می‌توان نورپردازی‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد کرد. شایان‌ذکر است سنگ مرمر از قیمت بالایی برخوردار است و به همین دلیل غالباً از مرمریت ، تراورتن و یا گرانیت در دیوارهای داخلی استفاده می‌گردد.

نمای سنگ دیوار حیاط

سنگ دیوار حمام و سرویس بهداشتی

امروزه کاشی‌ها به دلیل تنوع زیاد در نقش و رنگ توانسته‌اند توجه بیشتر مردم را به خود جلب کنند. اما هنوز هستند افرادی که طرح طبیعی و چشم‌نواز به همراه ابعاد دلخواه سنگ را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنند.
سنگی که برای این قسمت از ساختمان انتخاب می‌شود باید از مقاومت بالایی در برابر نفوذ نم و رطوبت برخوردار باشد، زیرا در این مکان‌ها آب مدام مورداستفاده قرار می‌گیرد و امکان رسیدن نم و رطوبت به لایه زیر سنگ وجود دارد.

به دلیل اینکه سنگ به‌کاررفته در حمام و دستشویی مدام در معرض مواد شیمیایی و شوینده قرار می‌گیرد و باید تمیز شود، سنگ مورداستفاده در این مکان‌ها علاوه بر عدم جذب رطوبت، سنگ دیوار باید از استحکام بالایی در برابر مواد خورنده، اسیدی و بازی برخوردار باشد.
سنگ‌های ضد آب مختلفی برای پوشش کف و دیوارهای این مکان‌ها در بازار وجود دارد اما در این میان سنگ گرانیت ، سنگ چینی ، سنگ صابونی ، سنگ مرمر ، سنگ‌آهک و سنگ تراورتن بهترین گزینه‌ها هستند.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت ازجمله سنگ‌هایی است که برای نمای داخلی حمام و دستشویی استفاده می‌شود. این سنگ نوعی سنگ آذرین است که دانه‌بندی درشت آن قابل‌رؤیت می‌باشد. مقاومت سنگ گرانیت بسیار بالا بوده و در برابر جذب آب نفوذناپذیر است. برای شستشوی این سنگ می‌توان از انواع مواد شوینده استفاده کرد بدون آنکه رنگ سنگ تغییر کند و ظاهر آن آسیب ببیند .

سنگ چینی

سنگ چینی به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و عدم جذب آب گزینه مناسب برای مکانهای مرطوب خانه است و می‌تواند سالهای سال بدون آسیب در این مکان‌ها باقی بماند.
سنگ چینی از شفافیت بی‌نظیری برخوردار است و به‌راحتی می‌توان آن را نظافت نمود. رنگ این سنگ ثابت می‌باشد و مواد شیمیایی و شوینده کیفیت رنگ آن را پایین نمی‌آورند. دانه‌بندی این سنگ به شکل بلورین است و با قابلیت عبور نور جلوه‌ای متفاوت به حمام و سرویس بهداشتی می‌بخشد.

سنگ صابونی

به دلیل اینکه سنگ‌های صابونی نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به سایر سنگ‌ها دارند گزینه بسیار مناسبی برای سنگ دیوار و کف حمام و سرویس بهداشتی است.

سنگ مرمر

حمام و دستشویی جزء مکان‌هایی هستند که نظافت باید در آن‌ها رعایت شود، ازاین‌رو مرمرهای رنگ روشن برای این مکان‌ها مناسب هستند، زیرا رنگ روشن آن‌ها فضا را بازتر و تمیزتر نشان می‌دهند. نظافت و مراقبت از این سنگ آسان است اما به علت بافت متخلخل خود مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده اسیدی ندارد. علاوه بر آن ممکن است دچار ساییدگی و خراشیدگی شود. ماهیت سنگ مرمر خنک است و حضور آن فضا را خنک و دلپذیر نشان می‌دهد. اگر کف‌پوش و دیوارپوش حمام و سرویس بهداشتی از جنس مرمر انتخاب شوند، فضا بزرگ‌تر و روشن‌تر خواهد شد، زیرا این سنگ نور را منعکس می‌کند.

سنگ ‌آهک

سنگ‌آهک در حالت طبیعی دارای منافذ بسیاری می‌باشد به همین دلیل اگر قصد استفاده از این سنگ را برای مکان‌های مرطوب دارید، باید به‌منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و ایجاد لکه، آن‌ها را بتونه‌کاری کنید. سنگ‌های آهک به دلیل ظاهر نرم و یکنواختی که دارند، از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشند و علاوه بر حمام و سرویس بهداشتی، به‌منظور استفاده در دکوراسیون داخلی نیز بکار می‌روند.

طرح سنگ دیوار حیاط

سنگ تراورتن

به‌منظور استفاده از تراورتن در حمام و سرویس بهداشتی، منافذ عمیق را در این سنگ‌ها با دوغاب و یا اپوکسی پر می‌کنند و سطح صافی را به وجود می‌آورند. و چون سنگ تراورتن دارای رنگ‌بندی گرم می‌باشد گزینه مناسبی برای سنگ دیوار و کف حمام و سرویس بهداشتی می‌باشد.