سنگ تراونیکس چیست ؟

سنگ تراونیکس چیست؟

سنگ‌های ساختمانی انواع مختلفی دارند. نه‌تنها رنگ و طرح آن‌ها متفاوت است بلکه هر‌یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. در هنگام خرید سنگ ساختمانی باید حتما ویژگی‌های هر سنگ را در نظر بگیرید و متناسب با کاربری خاص هر سنگ، گزینه مناسبی را برای استفاده در ساختمان انتخاب کنید. یکی از سنگ‌های ساختمانی بسیار زیبا و منحصر‌به‌فرد، سنگ ترااونیکس است که می‌تواند در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این سنگ، علاوه‌بر اینکه جلوه خاص و منحصر به‌فردی دارد، برای نورپردازی سنگ نیز بسیار مناسب است.

سنگ تراونیکس

بیشتر سنگ‌های روی کره زمین از جنس سنگ‌های آذرین می‌باشد. این سنگ‌ها در فرآیند دگرگونی و مواد مذاب زمین تشکیل می‌شوند. هنگامی‌که آتش‌فشان‌ها فوران می‌کنند مواد آن‌ها بر روی سطح زمین پراکنده می‌شود ، این مواد به‌مرور زمان دچار فرسایش می‌شوند و توسط آب ، باد و باران به مناطق مختلف دیگر برده می‌شوند و بر روی یکدیگر رسوب می‌کنند. این مواد به‌صورت لایه‌ای بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. در بین این لایه‌ها مواد و ترکیبات دیگری وجود دارد که درون بافت سنگ‌ها قرار می‌گیرد و در طول زمان با آن‌ها ترکیب می‌شود و بطن سنگ را تشکیل می‌دهد.

این لایه‌ها اگر تحت‌فشار و دمای بالا قرار بگیرند استحکام بسیار زیادی می‌گیرند و سنگ‌های رسوبی مانند تراورتن را تشکیل می‌دهند. حال اگر همین سنگ‌ها تحت‌فشارهایی دیگری نظیر چشمه‌های آب گرم و یا فشار های درونی و بیرونی دیگر قرار بگیرند ، سنگ‌های دگرگونی نظیر مرمر را به وجود می‌آورند. حال اگر سنگ تحت‌فشار و دمای کافی قرار نگیرد و یا فرایند دگرگونی آن تکمیل نشود و یا قبل از تکمیل استخراج شود ، سنگ مذکور در حقیقت هیچ‌یک از سنگ‌های تراورتن و یا سنگ مرمر نیست و اصطلاحاً به این ماده سنگ ترااونیکس یا سنگ تراوونیکس می‌گویند.

ویژگی‌های سنگ ترااونیکس

نام این سنگ از نام های سنگ تراورتن و اونیکس یا همان مرمر گرفته‌شده است . سنگ تراونیکس دارای کانی‌هایی مانند آراگونیت ، کربنات آهن و کلسیت می‌باشد و به همین سبب حدفاصل بین دو سنگ نامبرده می‌باشد و ویژگی‌هایی از هرکدام به ارث برده است. تراونیکس را می‌توان یک سنگ رسوبی و نیمه دگرگونی دانست که در رنگ‌های مختلفی نظیر زرد ، شکلاتی ، قرمز و رنگ‌های دیگر یافت می‌شود که دارای نقوش ورگه‌های پررنگ می‌باشد و به‌راحتی می‌تواند نور را منعکس کند و نگاه‌ها را به خود جلب کند.

آنچه در سنگ‌های تراونیکس به‌خوبی دیده می‌شود جلوه طبیعت است که به‌خوبی می‌تواند جذابیت و زیبایی خاصی را به خانه ببخشد. همین فاکتور سبب شده است تا بسیاری از طراحان نسبت به این طرح‌ها تمایل نشان دهند و این را به‌راحتی می‌توان در آثار آن‌ها ملاحظه نمود. بیشتر طراحان تصور می‌کنند که این طرح‌ها به‌راحتی می‌توانند طبیعت را به خانه افراد بیاورند و این همان چیزی است که خانه‌ها را از سردی دور می‌کند.

تراونیکس می‌تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که می‌خواهند در خانه خود از مرمر استفاده کنند ولی با هزینه پایین‌تر.تراونیکس نسبت به آن هزینه کمتری دارد و از طرفی دیگر به‌راحتی می‌تواند نور را از خود عبور دهد. قابلیت عبور نور و البته طرح‌بندی و رنگ‌های متفاوت این سنگ سبب می‌شود تا این محصول برای بسیاری از فضاها و قسمت‌های خانه مناسب باشد و به همین جهت است که بسیاری از طراحان و معماران سنگ تراونیکس را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین متریال ها در خانه‌ها جدید استفاده می‌نمایند.

ویژگی‌های سنگ تراونیکس

انواع سنگ ترااونیکس

سنگ تراونیکس، یک سنگ رسوبی است و حاصل ترکیب دو سنگ تراورتن و اونیکس یا مرمر است و در رنگ‌های قرمز، شکلاتی، زرد و سفید یافت می‌گردد. این سنگ به دلیل همین نقش و نگار و رنگ‌های زیبا و خاصی که دارد حس طبیعی را به هر خانه‌ای منتقل می‌کند. بعلاوه، جذب آب آن بسیار کم است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ تراونیکس که آن را برای استفاده در نماهای داخلی ساختمان بسیار مطلوب می‌سازد این است که بخش‌هایی از این سنگ که دارای رگه‌های پررنگ هستند نور را از خود عبور نمی‌دهند. درحالی‌که نور قادر است از بخش‌های دیگر سنگ عبور کند. درنتیجه نورپردازی این سنگ، جلوه بسیار جالب و منحصربه‌فردی خواهد داشت.

یکی از ویژگی‌های این سنگ که شاید بعد منفی آن باشد آن است که انواع سنگ‌های تراونیکس معمولاً طرح و نقشه یکنواختی ندارند و افرادی که به طرح‌های یکنواخت علاقه‌مندند ممکن است این نوع سنگ را نپسندند.

قیمت سنگ تراونیکس

قیمت این سنگ نیز به عوامل مختلفی همچون درصد ترکیبات موجود در سنگ، وزن آن، ابعاد و اندازه سنگ، نوع مصرف و کاربرد، نوع برش، کیفیت فرآوری و تنوع در طرح و نقش آن بستگی دارد. سنگ تراونیکس ازجمله سنگ‌های آهکی می‌باشد و جز سنگ‌های رسوبی نسبتاً دگرگون‌شده است یعنی مخلوطی از سنگ تراورتن و مرمر می‌باشد. تراونیکس در رنگ‌های مختلف : زرد ، قرمز، سفید و شکلاتی است. تراورتن اونیکس یک سنگ آهکی سیمانی شده متخلخل و حاصل عملکرد چشمه‌های معدنی و دارای منشأ شیمیایی و گاهی بیوشیمیایی می‌باشد.

در بازار فروش و تجارت و حرفه معدنکاری به دو گروه تراورتن و مرمر ( آراگونیت ، اونیکس یا تراونیکس کربناتِ ) معروف است. هردو نوع سنگ استخراجی از معادن ازنظر رنگ متنوع و به رنگ‌های سبز روشن و تیره ، دودی و خاکستری روشن و تیره، سفید و سفید خاکی، قرمز روشن و تیره، لیمویی کم‌رنگ و پررنگ، چوبی، قهوه‌ای، شکلاتی، گردویی ، الوان ، الوان نواری ، الوان و بژ درهم دیده می‌شود.این رنگ‌ها می‌تواند مواج یا بدون موج، ساده و نقش دارودارای تناوب باشد.

موارد استفاده از سنگ تراونیکس:

این نوع سنگ در امور ساختمانی هم برای مصارف خارجی و هم نمای داخلی ساختمان‌ها مانند پله‌ها،کف، ستون، دیوار و نمای بیرونی و غیره بکار گرفته می‌شود.

انواع سنگ تراونیکس :قیمت سنگ ترااونیکس

تراونیکس به دلیل نحوه تشکیل شدن، دارای طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی می‌باشد این گوناگونی باعث شده که انواع مختلف تراونیکس داشته باشیم که می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان از آن‌ها استفاده کرد. از انواع این سنگ می‌توان به جنگلی، کارمانیا، چوبی و یزد اشاره کرد. نوع جنگلی، دارای زمینه قهوه‌ای با بافت‌های تیره و روشن است. تراونیکس کارمانیا نیز دارای تم رنگی قهوه‌ای است و در بافت آن رنگ‌هایی مانند سفید و خاکستری استفاده ‌شده است.

تراونیکس چوبی، همان‌طور که از نامش پیداست، دارای طرح و بافتی شبیه به چوب بوده و قابلیت عبور نور را به میزان چشمگیری در خود دارد. تراونیکس یزد، یکی از مهم‌ترین انواع تراونیکس شناخته‌شده در ایران است که دارای تم رنگی کرم مایل به زرد است و به خاطر در دسترس بودن، کاربردهای مختلفی در ساختمان‌ها دارد.

تراونیکس کارمانیا

سنگ کارمانیا یکی از محبوب‌ترین و زیباترین سنگ‌های طبیعی ایران است. از این سنگ می‌توان در نمای داخلی و خارجی استفاده کرد. سنگ کارمانیا ترکیبی از رنگ‌های سفید و خاکستری درزمینهٔ قهوه‌ای می‌باشد.

سنگ تراونیکس جنگلی

این سنگ یکی از انواع سنگ‌های آهکی نیمه دگرگون‌شده است. این سنگ زمینه‌ قهوه‌ای با نقش‌های تیره و روشن دارد. معدن سنگ ترااونیکس جنگلی در استان اصفهان قرارگرفته است. این سنگ را می‌توان در ابعاد اسلب، پلاک، پله، حجمی، جدولی و کابینت فرآوری نمود. سنگ تراونیکس جنگلی در تمامی فضاهای داخلی و خارجی به کار می‌رود.

تراونیکس چوبی

زمینه‌ای قهوه‌ای‌رنگ دارد. مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این سنگ، قابلیت عبور نور است. به همین دلیل، برای بخش‌های کم‌نور ساختمان گزینه‌ مناسبی به شمار می‌رود. از سایر ویژگی‌های این سنگ می‌توان به مقاومت در برابر ساییدگی، جذب آب بسیار پایین و قابلیت ساب‌پذیری اشاره کرد. از این سنگ، همانند سایر اعضای خانواده‌ تراونیکس، می‌توان در تمامی فضاهای داخلی و خارجی استفاده نمود. به دلیل شباهت ظاهری زیاد این سنگ به چوب این سنگ را ترااونیکس چوبی نامیده‌اند .

سنگ Traonyx

سنگ تراونیکس محلات

این نوع سنگ به دو صورت بی موج و موج‌دار برش داده می‌شود. این سنگ دارای زمینه‌ کرم‌رنگ به همراه رگه‌هایی از رنگ‌های قهوه‌ای روشن و بژ می‌باشد. مشخصه‌ بارز این سنگ، عبور نور از بخش مرمری آن است. بیشترین کاربرد این سنگ در طراحی نمای داخلی از قبیل دیوار لابی، سرویس‌های بهداشتی و مصنوعات سنگی می‌باشد. معدن سنگ تراونیکس محلات در استان مرکزی قرارگرفته است.

سنگ تراونیکس یزد

این سنگ همانند سایر اعضای مجموعه‌ تراونیکس‌ها، قابلیت عبور نور و کاربرد در تمامی فضاهای داخلی و خارجی را دارد. سنگ تراونیکس یزد، تم رنگی کرم متمایل به زرد بارگه‌های سفید و قهوه‌ای دارد. رگه‌های زرد و قهوه‌ای این سنگ از جنس تراورتن ورگه‌های سفید از جنس مرمر هستند. این سنگ به دو شکل موج‌دار و بی موج برش داده می‌شود.

 

مزایا

  • تنوع رنگ سفید ، سبز ، زردسنگ Traonyx

  • حاصل چشمه‌های آب‌معدنی دارای منشأ زیست‌محیطی

  • دارای طرح‌های متنوع موج‌دار و ساده

  • تنوع بالا و هزینه کم برای کسانی که به دنبال زیبایی باقیمت اندک هستند.

  • جذب آب اندک است به همین دلل می‌توان در منازلی با آشپزخانه به‌صورت جزیره استفاده کرد.

معایب

  • به دلیل جنس سرد سنگ گرمای زیادی را جذب نمی‌کند و در فضا حس سردی به وجود می‌آورد.

  • یکی نبودن رنگ و طرح گاهی ما را در انتخاب دچار سردرگمی می‌کند.

  • ازجمله معایب دیگر که هر رنگ و طرح به خود اختصاص می‌دهد به‌عنوان‌مثال از معایب سنگ تراونیکس سبزرنگ آن بوده، زیرا رنگ سبز برای هرجایی کاربرد ندارد .

 

 

 

سنگ تراوونیکسسنگ ترااونیکس