سنگ پله مرمریت

فهرست مطالب

مشخصات و خصوصیات انواع سنگ پله

پله یکی از قسمت‌های مهم در یک ساختمان است. کار پله ارتباط برقرار کردن بین طبقات است. به همین دلیل پله یکی از پر تردد ترین قسمت‌های یک ساختمان به شمار می‌آید. به این منظور معمولاً متریال نهایی که بر روی پله نصب می‌کنند، سنگ است، که دوام بیشتری نسبت به سایر عناصر دارد. دقت داشته باشید سنگی انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی منطقه‌تان سازگاری داشته باشد.

می‌توان گفت از عوامل مهمی که در انتخاب ساختمان تأثیرگذار است؛ پس از ایمنی ساختمان طراحی راه‌پله است. راه‌پله جزو نقاطی از ساختمان است که در معرض دید افراد ساکن و مهمانان می‌باشد. به همین علت توجه به ویژگی‌های ساختاری و زیبایی سنگ راه‌پله از مهم‌ترین فاکتورها محسوب می‌شود. استفاده از سنگ‌ها به‌عنوان مصالح ویژه راه‌پله اتفاقی نیست. عوامل متعددی در این انتخاب مؤثر بوده است که می‌توان به مقاومت آن‌ها در برابر فرسایش، زیبایی و شکوه سنگ‌ها، مقاومت آن‌ها در برابر ضربه، شکستگی،آتش و آلودگی و آب‌گریز بودن سنگ اشاره کرد .

همچنین انتخاب رنگ سنگ پله از عوامل حائز اهمیت است که طراحان و معماران باید توجه بسیاری به آن داشته باشند. انتخاب سنگ پله مرغوب برای مراکز پرتردد،ادارات،مدارس و سازمان‌های دولتی حساسیت زیادی دارد . انتخاب سنگ پله باید به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر گزینه‌های ذکرشده در بالا؛ با دیگر بخش‌های ساختمان نیز هماهنگی داشته باشد.

مشخصات یک سنگ پله خوب

یک سنگ خوب باید در برابر ضربه، سایش، کثیفی و آلودگی پایدار باشد. همچنین در هنگام استفاده از مواد شوینده آسیب نبیند و لکه‌ها به‌راحتی از روی آن پاک شوند. سنگ باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد. نباید ترک یا شکستگی داشته باشد. شما می‌توانید توسط یک شی فلزی ضربه‌ای به سنگ بزنید درصورتی‌که صدایی شبیه به شیشه داد یعنی سنگ مرغوب است و بدون ترک و خلل و فرج داخلی است .

ویژگی‌های سنگ پله خوب :سنگ راه پله جدید

       * مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار در اثر برخورد اجسام سنگین بر سطح سنگ
* مقاومت بالا در برابر سایش و فرسایش براثر رفت‌وآمد بالا
* جذب آب پایین در پله‌هایی که در فضای خارجی استفاده می‌شوند.
* مقاومت در برابر هوازدگی و اشعه خورشید در راه‌پله‌های بیرونی.
* استحکام در برابر کثیفی و آلودگی و همچنین عدم جایگذاری لکه بر روی آن.
* مقاومت در برابر رنگ‌رفتگی و یا تغییر رنگ در مکان‌های پررفت‌وآمد.
* طول عمر بالا داشته باشد.

در کجاهای پله سنگ استفاده می‌شود؟

روی کف پله، لبه، زیر و دیواره‌های راه‌پله از قسمت‌هایی هستند که می‌توانید از سنگ استفاده کنید. دقت کنید اگر پله‌های بیرون از ساختمان نیاز به سنگ دارد حتماً از جنس مرغوب استفاده کنید. سنگ گرانیت یکی از با استحکام‌ترین سنگ‌هاست. قطعاً سنگ‌های آهکی با تراکم پایین برای قسمت‌هایی که پرتردد و ضربه‌پذیرند مناسب نیستند.

علت از بین نرفتن لکه‌ها در سنگ پله

چنانچه سنگ پله و سنگ زیر آن از درصد جذب آب بالایی برخوردار باشند آلودگی‌هایی که به شکل مایع هستند را به‌راحتی در خود جذب می‌کنند که این عمل باعث ماندگاری لکه‌ها در سطح سنگ می‌شود. سنگ‌های گرانیت، مرمر و سنگ‌های کریستالی یا همان چینی جذب آب پایین‌تری دارند و سنگ لایم استون به دلیل اینکه جذب آب بالا دارد خیلی مناسب است .

استفاده از شوینده‌ها

برای از بین بردن لکه‌ها معمولاً از شوینده‌های با ترکیب اسیدی استفاده می‌کنند ولی متأسفانه باید گفت سنگ‌های پله در برابر این مواد واکنش نشان می‌دهند و جلوه و جلای خود را به‌مرورزمان از دست می‌دهند. درنتیجه دقت داشته باشید سنگ‌هایی را انتخاب کنید که به‌صورت چرمی فرآوری شده باشند. این نوع سنگ‌ها خیلی مقاوم‌تر از انواع دیگر هستند .

سنگ راه‌پله

انتخاب یک سنگ راه‌پله یک حالت نسبی دارد که بنابر موقعیت قرارگیری آن در داخل ساختمان و یا خارج آن،سلیقه مصرف‌کننده و جنس آن تعیین شدنی است و یک امر ثابت و غیرقابل انتخاب نیست. اما یک نکته قابل‌ذکر وجود دارد که بهتراست به خاطر مقاومت کم در برابر ضربه از نوع سنگ‌های آهکی و لایم استون‌ها استفاده نشود.

انواع سنگ پله

سنگ‌های مورد استفاده در پله ساختمان را می‌توان به سنگ‌های مرمریت , سنگ چینی , سنگ گرانیت و سنگ مرمر نام برد. بسته به اینکه راه‌پله در بیرون و یا داخل ساختمان قرار داشته باشد می‌توانید از انواع سنگ‌ها استفاده نمایید. در ادامه به ویژگی مناسب سنگ پله و انواع سنگ پله اشاره می‌کنیم سنگ‌های گرانیت، تراورتن، سنگ چینی، مرمر و لایم استون ازجمله سنگ‌های معمول در راه‌پله‌ها هستند. شما باید مناسب با طرح، رنگ دلخواه و بودجه‌تان سنگ موردنظرتان را انتخاب کنید

سنگ گرانیت

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد و با توجه به جمیع جوامع انتخاب سنگ راه‌پله، می‌توان سنگ گرانیت را بهترین انتخاب دانست. البته توجه به این نکته ضروری است که این سنگ گران است و برای راه‌پله‌ی اماکنی به‌صرفه است که پاخور زیادی دارند و رفت‌وآمد دائمی در آن‌ها شانس فرسایش و آلودگی را بالا می‌برد. این سنگ از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و درواقع می‌توان گفت این سنگ مستحکم‌ترین سنگ پله می‌باشد. از این سنگ هم می‌توان برای راه‌پله‌های داخلی و هم پلکان‌های خارجی استفاده نمود. البته بهتر است در محیط‌هایی که دائماً در معرض رطوبت قرار دارند از آن استفاده ننمایید.

سنگ پله تراورتن

ویژگی‌های استفاده از سنگ گرانیت به‌عنوان سنگ پله

      * سنگ گرانیت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
* سنگ‌های گرانیتی جلا و درخشندگی بسیار عالی و چشمگیری دارند.
* سنگ گرانیتی به دلیل نداشتن آهک، مقاوم و برای طراحی راه‌پله مناسب است.
* سنگ گرانیتی دارای مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و قلیایی است.
* در برابر نفوذ آب مقاوم است.
* از سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی هستند و سابیده نمی‌شوند.
* در رنگ‌های متنوعی ازجمله سفید، صورتی، خاکستری روشن، قهوه‌ای تیره و سبز موجود است و هر سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد.
* سنگ گرانیتی در برابر سایش بسیار مقاوم است. دارای درخشش و جلای بالایی است. این سنگ یکی از پیشنهادهای مناسب برای مکان‌های پرتردد است.

سنگ تراورتن

از دیگر سنگ‌های راه‌پله که می‌توان در فضای خارجی ساختمان به دلیل مقاومت آن در برابر هوازدگی و عوامل جوی استفاده نمود، سنگ تراورتن می‌باشد. این سنگ از تنوع بسیار بالایی در رنگ و طرح برخوردار می‌باشد و به دلیل زیبایی خاصی که برخی از سورت های آن دارد، می‌توان برای راه‌پله در معماری رومی از آن استفاده نمود. سنگ‌های تراورتن که به‌صورت چرمی فرآوری می‌شوند در برابر سایش مقاوم هستند و زیبایی بالایی دارند. تراورتن ها در برابر نور خورشید، رطوبت، گرما و سرما از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

سنگ مرمر

.یکی از انواع سنگ راه‌پله که از شکوه و زیبایی بسیار زیادی بهره‌مند می‌باشد، سنگ مرمر است. این سنگ بسیار مناسب برای استفاده در پلکان مکان‌ها و سازه‌های لوکس و گران‌قیمت می‌باشد و دارای ویژگی‌های بسیار زیادی همچون انعطاف‌پذیری، طول عمر بالا و مقاومت بالا در برابر سایش می‌باشد که سبب شده است تا بتوان از آن در راه‌پله استفاده نمود.

از خصوصیات سنگ مرمر مقاومت در برابر سایش، رطوبت و ضربه است.گاهی انواع سنگ‌های مرمر در مقایسه با انواع گرانیت‌ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند که شما باید مناسب با نوع بودجه و سلیقه‌تان یکی را انتخاب کنید. این سنگ اغلب دارای زمینه روشن و صیقلی می‌باشد و در رنگ‌های بسیار متنوعی یافت می‌شود اما سورت های روشن آن از زیبایی و شکوه بسیار زیادی بهره‌مند هستند که سبب بزرگ‌تر شدن فضایی که در آن استفاده می‌شوند، می‌گردد.

سنگ‌های مرمر در برابر باران‌های اسیدی بسیار مقاوم است. اگر به‌عنوان سنگ پله از آن استفاده می‌کنید این نوع سنگ بسیار مقاوم است و دچار ساییدگی سنگ نمی‌شود. سنگ مرمر توانایی عبور نور را از خود دارد. در نظر داشته باشید سنگ مرمر با سنگ مرمریت بسیار متفاوت است.

سنگ پله مرمریت

انواع سنگ مرمریت پله دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشند.که با توجه به مکان پله باید سنگ مناسب را انتخاب نمایید. راه‌پله یکی از پررفت‌وآمد‌ترین قسمت‌های خانه است و همچنین مهمان‌ها به‌محض ورود به خانه متوجه آن می‌شوند برای همین مهم است که جنس و طرح سنگ پله به‌گونه‌ای باشد که هم زیبایی داشته باشد و هم لیز و لغزنده نباشد به همین دلیل سنگ مرمریت می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای سنگ پله باشد .در اکثر کاخ‌های جهان از سنگ مرمریت به‌عنوان سنگ پله استفاده‌شده است .

نمونه سنگ پله

خصوصیات سنگ پله مرمریت در راه‌پله‌های بیرونی ساختمان

 • جذب کم آب

 • ضخامت ۳ سانتی‌متر

 • تخلل بین ۱.۰۳ تا ۱.۸

 • سطح صاف و صیقلی سنگ برای بیرون از ساختمان در فصل‌های زمستان و پاییز خطرناک است و استاندارد نیست.

خصوصیات سنگ مرمریت در راه‌پله‌های داخلی

 • جذب آب تا ۱۵٪ هم اشکالی ندارد

 • یزان تخلل می‌تواند بین ۱.۰۳ تا ۱.۸ باشد

 • ضخامت ۳ سانتی‌متر

 • تمام طیف رنگی مرمریت را شامل می‌شود

نکته مهم دیگر راجع به سنگ پله این است که باید مقاومت آن زیاد باشد برای همین از سنگ‌های کم رگه یا سنگ‌هایی بارگه‌های کلفت استفاده می‌شود این سنگ‌ها ناخالصی کم‌تری داشته پس مقاوم‌تر هستند و در مقابل گرما و سرمای شدید و همچنین ضربه مقاوم‌تر هستند.

انواع سنگ پله مرمریت که در ایران بیشتر موردتوجه قرار دارند عبارت‌اند از :

 • ادواری
 • صلصالی
 • لاشتر
 • لاشتر صیقلی
 • پرطاووسی
 • مشکی تیهو
 • مرمریت هرسین
 • سنگ پله جوشقان

قیمت سنگ پله

قیمت سنگ پله به پارامتر‌های مختلفی بستگی دارد که معدن سنگ یکی از آیتم‌های کلیدی است.به‌عنوان مثال برخی معادن به دلیل کیفیت بالای محصول تبدیل به یک برند شده است. از پارامتر‌های تأثیرگذار دیگر رنگ و شفافیت سنگ هست که یکنواختی و شفافیت بیشتر موجب افزایش قیمت می‌گردد. نداشتن رگه‌های ناخالصی و هوازدگی در سنگ یکی دیگر از پارامتر‌های تأثیرگذار قیمت سنگ پله می‌باشد.

و کیفیت ساب و پولیش , جنس لقمه‌ها و تعداد دفعات ساب موجب افزایش شفافیت و درخشندگی سنگ می‌گردد و قیمت سنگ پله را بالاتر می‌برد. برای انتخاب سنگ پله ارزان‌تر می‌توانید برخی از سنگ‌های مرمریت , چینی و گرانیت را انتخاب نمایید.

ابعاد سنگ‌های راه‌پله

سنگ‌های پله دارای ابعاد بسیار متنوعی می‌باشد و همین امر بر روی قیمت سنگ پله تأثیر می‌گذارد. عرض این سنگ‌ها در حالت استاندارد 35 سانتی‌متر می‌باشد اما در عرض 40 تا 45 نیز می‌توان از آن استفاده نمود و بر اساس قسمتی که در آن به‌کاربرده می‌شود طول متفاوتی دارد. طبیعی است که سنگ‌های دارای ابعاد کوچک‌تر در قیمت سنگ راه‌پله ارزان طبقه‌بندی می‌شوند.

برای مثال سنگ‌هایی که در ساختمان‌های مسکونی یک تا دو طبقه استفاده می‌شوند دارای طول 100 تا 110 سانتی‌متر می‌باشند و در ساختمان‌های بیش از دو طبقه طولی به‌اندازه 110 تا 120 سانتی‌متر دارند. همچنین سنگ‌هایی که در مکان‌های عمومی مانند مدارس، ادارات و … استفاده می‌شوند باید دارای طول 130 سانتی‌متر به بالا داشته باشند، همچنین در پله‌های اضطراری طول پله‌ها باید حتماً از 120 سانتی‌متر به بالا باشد.