سنگ کف پذیرایی

انتخاب درست و مناسب سنگ کف

سنگ مناسب برای استفاده در کف‌پوش ساختمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع کاربری در فضای داخلی و یا خارجی، سبک طراحی و … بستگی دارد. وهر سنگ بسته به نوع آن برای قسمتی از ساختمان مناسب است. استفاده استاندارد و مناسب سنگ کف بسیار اهمیت دارد زیاد امکان تعویض و یا تغییر سنگ کف بسیار پرهزینه و وقت‌گیر است.

یکی از بارزترین خصوصیت انواع سنگ‌های قابل‌استفاده در کف‌پوش فضای داخلی و خارجی ساختمان سرد و خنک بودن آن نسبت به سایر سنگ‌ها است. استفاده از سنگ در مناطق گرمسیر باعث خنک شدن فضای محیط می‌شود ولی اگر بخواهیم از سنگ برای پوشش کف در مناطق سردسیر استفاده کنیم باید از روش‌های گرمایشی مختلف برای گرم کردن کف ساختمان استفاده کرد.

اصولاً از سنگ‌های براق و لغزنده برای فضاهایی چون آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی که در معرض تماس مستقیم با آب و رطوبت هستند استفاده نمی‌شود. زیرا به‌محض خیس شدن کف ساختمان منجر به زمین خوردن افراد خواهند شد و همچنین نمی‌توان به‌راحتی با پای‌برهنه بر روی این نوع سنگ‌های لغزنده راه رفت.

سنگ کف ساختمان از تنوع بالایی برخوردار است. برای استفاده از سنگ در کف ساختمان نوع کاربری بسیار مهم است. مثلاً سنگ گرانیت به‌راحتی قابل نظافت و برق انداختن است اما سنگ تراورتن کاملاً به‌صورت مات می‌باشد و بیشتر شکل طبیعی دارد. همین‌طور به لحاظ مقاومت ، انواع سنگ کف مقاومت متفاوتی دارند مثلاً سنگ گرانیت دارای مقاومت بالا می‌باشد اما سنگ تراورتن مقاومت پایین‌تری دارد.

سنگ مرمریت تنوع رنگی بالایی دارد یا سنگ ماسه‌سنگ از تنوع رنگی کمتری برخوردار است. سنگ‌های کف ساختمان که تخلخل بیشتری دارند مانند سنگ تراورتن و سنگ ماسه‌سنگ خاصیت جذب آب بالاتری دارند و سنگ‌های کف مانند سنگ مرمریت و سنگ مرمر و سنگ گرانیت از جذب آب کمتری برخوردار می‌باشند به لحاظ قیمت نیز انواع سنگ کف قیمت‌های متنوعی دارند.

بهترین سنگ برای کف

سنگ کف در فضای داخلی

برای فضای داخل خانه، کف حال ، پذیرایی ، اتاق نشمین و سایر اتاق‌ها می‌توانید از سنگ مرمریت استفاده نمایید. سنگ‌هایی بهرنگ‌های روشن — کرم — استخوانی از انواع مرمریت دهبید و آباده . همچنین از اسلب های مرمریت در طرح‌های بوک مچ و فورمچ می‌توانید برای سنگ کف استفاده کنید که جلوه بسیار زیبایی به محیط می‌دهد.

سنگ کف در فضای بیرونی

سنگ کف در فضای خارجی بنا، در حیاط و پیاده‌روها بایستی به‌نوعی انتخاب شوند که در برابر شرایط محیطی متفاوت (گرما، سرما، اشعه آفتاب، محیط مرطوب ، باران های اسیدی، سختی کارایی ) مقاوم و پایدار باشند و باگذشت زمان فرسوده، شکسته و تغییر حالت نداشته باشند. برای فضاهای اشتراکی به دلیل رفت‌وآمد بیشتر نسبت به داخل خانه باید از سنگی با مقاومت سطحی بیشتر در برابر خط و خش استفاده کرد. توصیه می‌شود در پارکینگ از گرانیت استفاده شود و در راهروها و در لابی مرمریت و گرانیت گزینه مناسبی است.

سنگ‌های قابل‌استفاده برای کف ساختمان

از انواع سنگ‌های قابل‌استفاده در سنگ کف ساختمان می‌توان به سنگ‌های تراورتن، مرمریت و گرانیت، مرمر، چینی، لایم استون، سنگ تراونیکس، سند استون، اونیکس اشاره کرد. از سنگ مرمر به دلیل قیمت بالا و حساسیت در برابر خط و خش و لکه‌ها کمتر استفاده می‌شود.

سنگ کف مرمریت

یکی از رایج‌ترین سنگ‌های مورداستفاده در کف‌پوش فضاهای داخلی و بسته، سنگ مرمریت است. این سنگ چنانچه باضخامت و فراوری مناسب در کف کار شود جز بهترین و استانداردترین گزینه‌ها برای پوشش کف خواهد بود. این سنگ علاوه بر مقاومت و زیبایی قیمت مناسبی دارد.

سنگ مرمر برای کف خانه

سنگ کف تراورتن

استفاده از تراورتن برای کف‌پوش نیز امری رایج است. این سنگ نسبت به مرمریت ازنظر سختی در رتبه پایین‌تری قرار دارد و جزء سنگ‌های نرم به‌حساب می‌آید. این سنگ درخشش زیادی ندارد و وقتی تیشه‌ای می‌شود قدری سفیدتر به رخ کشیده می‌شود. از معایب این سنگ برای سنگ‌فرش کردن آسیب‌دیدگی آن در برابر ضربه است و قابلیت تحمل فشار خیلی زیادی را ندارد. با پر کردن فضاهای خالی این سنگ از آن برای سنگ‌فرش کردن استفاده می‌شود. عموماً این فضا با اپوکسی و رزین پر می‌شود.

سنگ کف گرانیت

گرانیت ازجمله سنگ‌هایی است که به دلیل مقاومت در برابر هرگونه تغییرات آب و هوایی برای محیط‌های داخلی و خارجی که رفت‌وآمد در آن‌ها زیاد است مناسب می‌باشد. این سنگ برای کف واحد‌های تجاری واداری، کف پارکینگ، سنگ پله و پاگرد مناسب است.

سنگ کف مرمر

سنگ مرمر جزو سنگ‌های کف لوکس و لاکچری است که برای کف سالن‌های پذیرایی، کف لابی، کف تالارها، کف هتل‌ها و اماکن مذهبی کاربرد دارد. بسیاری از افراد این سنگ را برای پوشش کف منازل خود ترجیح می‌دهند. سنگ مرمر هرچند سخت‌تر و انعطاف‌پذیرتر از سنگ تراورتن است ولی نگهداری آن احتیاج به توجه بیشتری دارد. این سنگ بسیار زود خش برمی‌دارد و سریع نیز لک می‌شود، ولی سنگی است دارای شخصیت و هویت که به ساختمان جمال و شکوه خاصی می‌بخشد که هیچ عنصر دیگری قادر به چنین کاری نیست.

سنگ کف چینی

سنگ کریستال یا همان سنگ چینی که وقتی به آن ضربه می‌زنیم از خود صدایی شبیه به چینی را منتشر می‌کند مقاومت خوبی دارد و مناسب برای سنگ کف سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ، هال و پذیرایی است. این سنگ در خانواده سنگ‌های مرمریت قرار دارد و به دلیل دانه‌های بلوری درشتی که دارد به سنگ چینی یا کریستالی شهره دارد.

سنگ چینی در برابر گرما، سرما و اشعه نور خورشید بسیار مقاوم است و جذب آب آن نیز بسیار پایین است از همین رو برای سرویس‌های بهداشتی به‌راحتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های چینی برای اماکن بهداشتی، کف‌پوش کردن پارکینگ، پله سازی، کف واحدهای تجاری واداری بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سنگ کف مرمریت

سنگ کف لایم استون

سنگ کف لایم استون 40×40 و 40×35 که در ایران از معدن اسلام‌آباد استخراج می‌شود جزء سنگ‌های آهکی بوده که دارای جذب آب بالا و تراکم کم می‌باشد، این مدل سنگ‌ها ساب پذیری خوبی ندارد و به همین دلایل است که قیمت آن به نسبت سایر سنگ‌های مرمریت ارزان‌تر است. سنگ مرمریت لایم استون برای مصارف کف ساختمان گزینه خوب و ارزانی هستند.

سنگ کف ترانیکس

سنگ کف ترانیکس در صنعت ساختمان‌سازی ، به دلیل استحکام و دوام و همچنین زیبایی ظاهری ، کاربرد زیادی دارند و در دیوار و کف مورداستفاده قرار می‌گیرند. رنگ این تولیدات بیشتر روشن است که جلوه خاصی به دکوراسیون منزل می‌دهد و روشنایی طبیعی را به فضا می‌بخشد. سنگ ترانیکس درجه‌یک پس از طی کردن فرآیند تولید دربسته‌هایی کارتنی به بازار عرضه می‌شود و قیمت سنگ ترانیکس کف بر اساس کیفیتی که دارد متفاوت است.

سنگ کف سند استون

سنگ‌های سند استون را می‌توان به‌عنوان سنگ کف حیاط و محوطه در مکان‌هایی که رطوبت زیادی ندارند استفاده نمود. سنگ‌های سند استون به دلیل بافت ماسه‌ای که دارند ساب پذیر نیستند و مناسب برای سنگ‌فرش منزل یا محل کار نمی‌باشند.

سنگ کف اونیکس

سنگ کف اونیکس درواقع همان مرمر خالص کاملاً سفیدرنگ است. همچنین به رنگ‌های سیاه، سبز، صورتی و زرد نیز وجود دارد. به دلیل اینکه سنگ اونیکس در معرض نور خورشید، سرما و گرما دوام و استحکام خود را ازدست‌داده و دچار هوازدگی می‌شود، از آن برای فضاهای خارجی ساختمان استفاده نمی‌شود و کاربرد سنگ اونیکس بیشتر در فضای داخلی می‌باشد.

یکی از خواص سنگ اونیکس رد شدن نور از آن است که کاربرد سنگ اونیکس در معماری نوین و طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد . کاربرد سنگ اونیکس در دیواره‌های لابی‌های مسکونی و تجاری نیز می‌باشد و نورپردازی‌های زیبایی در آن انجام می‌شود. کاربرد سنگ اونیکس در کف سازی و یا سنگ دیوار سازی ساختمان‌ها نیز می‌باشد و از سنگ‌های انیکس در لابی سازی و فضاسازی‌های داخلی استفاده می‌کنند.