سنگ ترامیت

سنگ ترامیت یکی از ترکیبات تراورتن و مرمریت است که بالطبع ترکیبی از ویژگی‌های آن‌ها می‌باشد انواع سفید این سنگ به علت رنگ روشن و قیمت بسیار مناسب سبب استقبال برخی سازندگان و استفاده در نمای خارجی به‌جای تراورتن شده .

نکته حائز اهمیت آن است که در درازمدت روند فرسایش این سنگ تحتت تأثیر شرایط جوی به دلیل بافت آهکی ، بسیار سریعتر از تراورتن خالص است که با توجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه باید مدنظر قرار گیرد ( امکان بروز شوره روی سطح سنگ پس از بارندگی وجود دارد ) لذا به دلیل مقاومت فشاری نسبتاً پایین و جذب آب زیاد توصیه می‌شود این سنگ تنها در نمای داخلی مورداستفاده قرار گیرد . معادن بوکان آذربایجان غربی از بهترین معادن استخراج این سنگ در کشور است.

همچنین سنگ‌های آهکی ( لایم استون ) نیز دارای خصوصیات مشترک با ترامیت ها هستند و تقریباً از یک خانواده به شمار می‌روند. رنگ زمینه آن‌ها نیز سفید و کرم روشن است که در سورت های ضعیف‌تر رگه‌های قهوه‌ای کمرنگ‌تر نیز قابل‌مشاهده می‌باشد. درصد آهک لایم استون‌ها معمولاً کمتر از ترامیت و رنگشان کمی تیره‌تر است. سطح یکدست و بدون رگه‌های ناخالصی از ویژگی‌های بارز این سنگ محسوب شده ولی معضل مقاومت سایشی کم ، جذب زیاد آب و مقاومت فشاری پایین در آن‌ها نیز وجود دارد . معادن سفیدکوه ، قم ، اسلام‌آباد ، کرمانشاه و سمیرم اصفهان معروف‌ترین معادن لایم استون کشور محسوب می‌شوند.

ترامیت‌ها به دلیل قیمت مناسب‌تری که نسبت به تراورتن‌های‌ سفید دارند مورد استقبال سازندگان قرارگرفته‌اند و دقیقاً ظاهری مشابه به تراورتن‌های سفید را در نما ایجاد می‌کنند. جهت خرید سنگ ترامیت می‌توانید به مجموعه‌های مختلفی که ارائه‌دهنده سنگ‌های ترامیت هستند مراجعه نمایید و با دریافت راهنمایی ترامیت موردنظر خود را خریداری نمایید.

ویژگی‌های سنگ ترامیت

سنگ ترامیت نیز مانند تمامی سنگ‌هایی که امروزه با آن آشنا هستیم دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشد ترامیت معمولاً با زمینه روشن بارنگ‌های سفید و کرم در بازار موجود هست.
این سنگ به دلیل داشتن زمینه روشن و همچنین شباهت زیادی که به سنگ تراورتن دارد موردتوجه بسیاری از طراحان ساختمان و سازندگان قرارگرفته است . داشتن تخلخل باعث شده این سنگ تبدیل سنگی سبک و پرکاربرد در ساختمان گردد ، همچنین با شباهتی که به تراورتن دارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای برخی از سنگ‌های تراورتن باشد.

کاربرد سنگ ترامیت WhatsApp Image 2021 04 05 at 12.35.52

از سنگ ترامیت در ساخت نما داخلی مانند دیواره‌های داخلی ، ساختمان دیوار پارکینگ ، دیواره راه‌پله‌ها و نورگیرها استفاده می‌کنند . از سنگ ترامیت برای نما بیرونی نیز استفاده می‌گردد ،باید توجه داشت که از این سنگ بیشتر در مناطق جغرافیایی با آب‌وهوای خشک برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌گردد البته می‌بایست سنگی در این زمینه انتخاب شود که خلل و فرج‌های آن کاملاً پوشیده باشد و جذب آب آن را بسیار کم و به صفر رسانده باشد.

این سنگ به دلیل مقاومت کم و جذب بالای آن نمی‌تواند در مکان‌های مرطوب و پررفت‌وآمد استفاده شود. درنتیجه برای نما‌های ساختمان‌هایی که در مناطق مرطوب نیستند و بارندگی به‌صورت مکرر در آنجا وجود ندارد، گزینه بسیار مناسبی هست. انواع سنگ‌های ترامیت به خاطر رنگ روشن و سفیدی که دارند در ساخت انواع مصنوعات دکوراتیو نیز کاربرد‌های بسیاری دارند.

درجه صیقل پذیری

سنگ ترامیت به دلیل دارا بودن کانی‌های رسی در خود ، از درجه صیقل پذیری ضعیف‌تری برخوردار است معمولاً این سنگ را به‌صورت تیشه‌ای می‌بینیم و دارای جلا و ساب کمتری هستند . اما در برخی از انواع این سنگ مانند سنگ ترامیت بوکان ، سنگ ترامیت میاندوآب با ویژگی‌هایی که دارند جز دسته سنگ‌های سفیدی هستند که درزمینهٔ نمای بیرونی ساختمان بسیار پرکاربرد بوده‌اند.

میزان جذب آب

یکی از معایبی را که می‌توان به سنگ ترامیت نسبت داد جذب آب آن می‌باشد و این موضوع تنها به دلیل آهکی بودن این سنگ است . زمانی که جذب آب و رطوبت در یک سنگ بالا باشد ، باعث می‌شود به‌مرورزمان آب به خورد سنگ برود و باعث تکه شدن و یا متلاشی شدن سنگ گردد . به همین دلیل است که از این نوع سنگ‌ها در مکان‌هایی که آب ریز هستند مانند حمام یا سرویس‌های بهداشتی استفاده نمی‌کنند و به‌جای آن از این نوع سنگ برای نمای بیرون ساختمان و در مناطقی که در مجاورت رطوبت و سرما و باران زیاد قرار ندارند ، استفاده می‌شود.

رنگ و بازی رنگ

این سنگ دارای رنگی یکدست و روشن هست و هیچ‌گونه ناهماهنگی در طرح و رنگ آن مشاهده نمی‌شود . روشن بودن این سنگ می‌تواند جهت استفاده در نمای داخلی ساختمان باعث روشن شدن فضای داخل ساختمان گردد و همچنین استفاده از این سنگ برای نمای بیرونی باعث زیباتر شدن هرچه بیشتر نمای بیرونی و جلوه آن می‌شود.

از درجات پایین و یا همان درجه‌دو سنگ ترامیت می‌توان در قسمت‌های نمای فرعی ساختمان که زیاد در معرض دید نیستند استفاده کرد. کلیه سنگ‌ها اعم از تراورتن، مرمریت و ترامیت پس از طی کردن مراحل فرآوری به سورت و دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها بانام سوپر، ممتاز، درجه‌یک و درجه‌دو انجام می‌گیرد. همان‌طور که از نام این دسته‌بندی مشخص است هرچه سنگ باکیفیت‌تر و مرغوب‌تر باشد در درجه سوپر قرار می‌گیرد.

افرادی که در حال فعالیت ساختمان و سنگ هستند تابه‌حال نام‌سنگ‌های ترامیت و ترااُنیکس را شنیده و با آن آشنا هستند اما گاهاً برخی از افراد سنگ ترامیت را با سنگ تراُنیکس یکی می‌دانند درصورتی‌که این دو نوع ، دو سنگ کاملاً متفاوت می‌باشند . ترامیت حاصل ترکیب تراورتن و مرمریت است اما تراُنیکس حاصل ترکیب مرمریت و تراورتن هست. به این نوع سنگ به دلیل شباهت و دارا بودن ویژگی‌های دودسته سنگ مرمریت و تراورتن ، نام ترامیت را اختصاص داده‌اند و می‌توان گفت درواقع سنگ ترامیت ترکیبی از سنگ مرمریت و تراورتن است که درصد بیشتری از آن را تراورتن تشکیل داده است.

قیمت سنگ ترامیتقیمت سنگ ترامیت

قیمت سنگ ترامیت به درجه سنگ، ابعاد سنگ، نوع فرآوری، متراژ موجود و عواملی دیگر بستگی دارد. ازجمله سنگ‌های آهکی و رسوبی هستند که در ساخت دیواره‌های داخلی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد و به دلیل قرار نگرفتن در معرض فشار و دمای بالا کاملاً رسوبی و نسبت به سنگ تراورتن آهکی‌تر هست. این سنگ به اسم لایم استون معروف بوده و دارای زمینه روشن و یکدستی و وزن آن نسبت به سنگ مرمریت کمتر هست و این سنگ دارای صیقل پذیری بسیار پایینی است.

این سنگ به خاطر رنگ روشن مایل به سفید و بدون رگه بودن و قیمت بسیار پایین نسبت به سایر سنگ‌ها بیشتر برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این نوع سنگ ، رنگ روشن آن است که معمارین و سازندگان با یک قیمت مناسب نسبت به سنگ‌های دیگر از آن برای نمای فضاهای داخلی خود استفاده می‌کنند. این سنگ ازنظر رنگ سفید و در سورت‌های سوپر و ممتاز بسیار شبیه به سنگ تراورتن هست.

مزایای سنگ ترامیت

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که سنگ ترامیت دارد خوش‌تراش بودن این سنگ هست که این ویژگی و مزیت موجب شده بتوان از این سنگ در ابعاد و اشکال مختلف استفاده نمود. مهم‌ترین مزیتی که باعث شده این سنگ به‌صورت عمده در ساخت‌و‌ساز مصرف گردد و سازندگان از طرفداران این سنگ مرغوب شوند قیمت مناسبی است که سنگ ترامیت دارا هست.

عدم بازی رنگ، یکدستی و رنگ روشنی که این سنگ دارد موجب شده تا ظاهری پاک و یکدستی به ساختمان ببخشد و برای افرادی که به دنبال سنگ یکدست و روشن هستند گزینه مناسبی باشد. صیقل پذیری سنگ ترامیت از دیگر مزیت‌های این سنگ به شمار می‌آید که در درجات سوپر و ممتاز آن ساب و صیقل عالی دریافت می‌کند و شفاف و یکدست می‌گردد.

معایب سنگ ترامیت

سنگ ترامیت ازجمله سنگ‌های آهکی و رسوبی می‌باشد که گزینه بسیار مناسبی در ساخت دیوارهای داخلی می‌باشد. این سنگ به دلیل قرار نگرفتن در معرض فشار و دمای بالا کاملاً رسوبی می‌باشد که نسبت به تراورتن ها آهکی‌تر است و وزن آن نسبت به سنگ مرمر و سنگ مرمریت کم‌تر است. سنگ ترامیت که بانام سنگ لایم استون نیز شناخته می‌شود دارای زمینه روشن و یکدست می‌باشد. این سنگ مانند تمام سنگ‌های ساختمانی از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است. از معایب این سنگ می‌توان به جذب آب بالا اشاره کرد که رطوبت زیاد باعث می‌شود سنگ شوره بزند و متمایل به زرد شود.

جذب آب بالا

یکی از بارزترین معایب این سنگ جذب آب بسیار بالا آن است و این موضوع به دلیل ماهیت آهکی آن می‌باشد. جذب آب و رطوبت بالا در این سنگ موجب خرد شدن و متلاشی شدن آن می‌شود و به همین دلیل استفاده از آن در محیط‌های آبریز مانند سرویس بهداشتی، حمام و … و نمای بیرونی ساختمان و سازه‌هایی که در مجاورت رطوبت و باران قرار می‌گیرند توصیه نمی‌شود. علاوه بر این‌ها جذب آب سبب لکه پذیری بالا و کثیف شدن این سنگ می‌شود، همچنین از آن در نمای بیرونی ساختمان‌های واقع در شهرهای شلوغ و پرجمعیت مانند تهران و اصفهان به دلیل بارش باران های اسیدی و آلودگی نمی‌توان استفاده نمود.

تراکم پایین

این سنگ به دلیل بافت آهکی که دارد از تراکم پایینی برخوردار است. تراکم پایین در سنگ‌های ساختمانی موجب کاهش مقاومت سنگ در برابر فرسایش و اثر ضربه بر روی سنگ می‌شود. مقاومت پایین در برابر سایش سبب می‌شود تا نتوان از سنگ ترامیت در ساخت مکان‌های پررفت‌وآمد مانند پله و کف‌پوش ساختمان استفاده نمود. علاوه بر این تراکم پایین سبب کاهش مقاومت فشاری نیز می‌شود و توان سنگ را پایین می‌آورد. البته سنگ ترامیت سمیرم از تراکم بالایی نسبت به دیگر انواع سنگ لایم استون برخوردار است که به همین دلیل به آن مرمریت سمیرم نیز گفته می‌شود.

صیقل پذیری پایینفرآوری سنگ ترامیت

از دیگر معایبی که این سنگ دارا می‌باشد قابلیت صیقل پذیری بسیار ضعیف سنگ ترامیت است و این به دلیل کانی‌های رسی موجود در آن است. سطح اکثر این سنگ‌ها تیشه‌ای است و از جلا و ساب کمی برخوردار است. اکثر این سنگ‌ها دارای زمینه روشن و یکدستی می‌باشند اما به علت ساب و صیقل پذیری پایینی که دارند درخشان نیستند و نور را منعکس نمی‌کنند. این سنگ قابل پسند برای افرادی که علاقه به سنگ‌های شفاف و صیقلی هستند نمی‌باشند.

متراژ پایین

یکی دیگر از معایب سنگ ترامیت، متراژ پایین آن می‌باشد. به دلیل متراژ پایینی که سنگ لایم استون دارد نمی‌توان از آن در پروژه‌های انبوه و گسترده استفاده نمود. همچنین اگر این سنگ را برای ساخت قسمت وسیعی از ساختمان در نظر گرفته‌اید برای تهیه و تأمین آن ممکن است به مشکل برخورد کنید. سنگ ترامیت قیمت مناسبی دارد و به دلیل رنگ روشن و یکدستی که دارد بسیار محبوب است اما در پروژه‌های انبوه ممکن است ایجاد مشکل تأمین سنگ کند.

مقاومت پایین

سنگ ترامیت از مقاومت پایینی در برابر سرما و یخبندان و همچنین اشعه خورشید برخوردار است و از آن نمی‌توان در ساخت نمای خارجی ساختمان در اقلیم سرد و یخبندان، گرم و مرطوب و سرد و پرباران استفاده نمود. استفاده از این سنگ در اقلیم‌های سرد موجب می‌شود تا در هنگام باران این سنگ به دلیل جذب آب بالایی که دارد آب را در درون بافت خود جذب کرده و در هنگامی‌که هوا سرد و یخبندان می‌شود آب جذب‌شده در بافت سنگ یخ بزند و سنگ را متلاشی وازبین ببرد.

مقاومت کم در برابر اسید

همان‌طور که گفته شد سنگ ترامیت بسیار لکه پذیر می‌باشد و در برابر لکه و آلودگی به‌راحتی کثیف می‌شود مخصوصاً اگر این لکه‌ها از مواد اسیدی مانند آب‌پرتقال، الکل، سرکه و قهوه باشد. واکنش‌پذیری سنگ لایم استون به دلیل ماهیت آهکی که دارد به مواد شیمیایی بالا می‌باشد و این لکه‌ها به‌صورت دائمی بر روی آن می‌ماند و حلال‌های اسیدی کلسیم کربنات موجود در این سنگ بسیار با اسید واکنش نشان می‌دهد.

آهک زیاد

مشکل بارز این سنگ ساختمانی آهک زیاد در آن می‌باشد که علاوه بر همه عواملی که گفته شد باعث می‌شود تا بافت ترامیت به‌صورت پودری باشد و نتواند عایق صوتی و حرارتی مناسبی برای ساختمان باشد.

تفاوت سنگ ترامیت با سنگ گرانیت

نحوه تشکیل سنگ ترامیت نسبت به سنگ گرانیت راحت‌تر بوده و به دلیل وجود آهک بالا در ساخت این سنگ‌ها مقاومت کمتر و قیمت پایین‌تری دارد به همین دلیل مهندسین و ساختمان‌سازان برای پایین‌تر شدن هزینه ساخت‌وساز ساختمان، از این سنگ استفاده می‌کنند. سنگ‌ ترامیت زمینه‌ای روشن و یکدست داشته و تنوع رنگی بالایی ندارد و همین امر باعث افزایش زیبایی ساختمان‌هایی می‌شود که در نمای آن از این سنگ‌ها استفاده‌شده است.

سنگ ترامیت میاندوآبخرید سنگ ترامیت

یکی از سنگ‌های آهکی که در صنعت ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌شود، سنگ ترامیت می‌باشد که از جنس آهک می‌باشد و بهتر است قبل از خرید با مزایای ترامیت میاندوآب آشنا شوید. بیشتر سنگ‌های ترامیت میاندوآب دارای رنگی روشن بوده و رنگ پس‌زمینه آن‌ها، کرم — سفید می‌باشد.

سنگ ترامیت میاندوآب ازلحاظ ظاهری به سنگ تراورتن نزدیک بوده و اغلب این دو باهم اشتباه گرفته می‌شوند، اما سنگ ترامیت قیمت مناسب‌تری نسبت به تراورتن دارد و به همین دلیل بعضی از مهندسین ترجیح می‌دهند از این سنگ استفاده کنند.

از سنگ ترامیت میاندوآب بیشتر در نماهای خارجی و داخلی منزل و در قسمت‌هایی نظیر دیوارهای داخلی، دیواره‌های راه‌پله، دیوارهای پارکینگ و انباری استفاده می‌گردد.

مزایای سنگ ترامیت میاندوآب

  • سنگ ترامیت بسیار خوش‌تراش می‌باشد و به‌راحتی به هر شکلی که مایل باشید می‌تواند آن را تراش دهید.

  • ساب و برش سنگ با جدیدترین دستگاه‌های دنیا انجام می‌گردد.

  • قیمت بسیار مناسبی دارد و در پروژه‌های مختلف مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

  • صیقل پذیر می‌باشد.

  • رنگی یکدست و روشن دارد و ناهماهنگی‌ای در طرح‌های آن مشاهده نخواهید کرد.

  • به دلیل رنگ روشن فضای داخلی منزل شما را روشن خواهد کرد.